Nikoliv v hlavě, ale v krvi! Výzkum ME/CFS z Würzburgu

Vydáno: 9. 3. 2020
Překlad: A.Š.
Přeloženo s laskavým souhlasem autorky článku Kathi.

Nikoliv v hlavě, ale v krvi! Výzkum ME/CFS z Würzburgu

Vydáno: 1. května 2019 na cfs-ladestation.de od Kathi
Odkaz na originální článek: https://www.cfs-ladestation.de/blog/me-cfs-forschung-wuerzburg-mitochondrien/

„V séru pacienta něco je“ – to říká dr. Bhupesh Prusty.

Vědec z univerzity ve Würzburgu byl počátkem dubna 2019 pozván americkým Národním ústavem zdraví NIH do Spojených států, aby představil na velké biomedicínské konferenci věnované ME/CFS svůj výzkumný projekt.

Proč o tom píšu článek? Protože já sama jsem součástí vědeckého projektu.

V září 2017 jsem navštívila Bhupeshe Prustyho a jeho tým na univerzitě, a přitom jsem tam hned nechala i trochu své krve. A byla jsem ohromena, když mi o několik měsíců později už ukázali první výsledky testů mé krevní zkoušky. V souhrnu.  Mám v sobě „zabijáckou krev“. Vraťme se ale na začátek.

Tým dr. Bhupeshe Prustyho

Pokus

Vezměme zdravé buňky a přidejme k nim krevní sérum pacienta s ME/CFS. Co se stane? Prusty a jeho tým pozorovali pod špičkovým mikroskopem následující jev. Mitochondrie (naše buněčné elektrárny) začaly fragmentovat. To znamená, že se více nebo méně dělily na úlomky a ztrácely svou strukturu.

Proč je to takový problém?

Zdravé mitochondrie mají dlouhou síťovitou strukturu. (Jsou vidět na další fotografii vlevo – tyto zelené úlomky podobné nudlovitým stužkám). Struktura je důležitá, aby mitochondrie mohly vyrábět  ATP – to je tak říkajíc univerzální energetická měna našeho těla. Když mitochondrie začnou fragmentovat a ztrácejí svou síťovitou strukturu (viz fotografie vpravo), nemohou už správně pracovat a také už nemohou správně vyrábět energii – a potom je musí Kathi nabít na pohovce – na své nabíjecí stanici a akumulátoru. 😉

Mitochondrie bez séra CFS a v séru CFS

Jsou viry spouštěčem ME/CFS?

Bhupesh Prusty vychází z toho, že viry jako HHV-6 hrají při vzniku ME/CFS rozhodující úlohu, neboť při pokusech s lidskými herpesviry (HHV-6) docházelo ke stejnému fragmentování mitochondrií jako při testu se sérem pacientů nemocných ME/CFS.

Prusty věří, že mitochondrie jsou mnohem víc než jen výrobci energie, že hrají také důležitou úlohu při boji s viry. To mohou správně zvládnout pouze tehdy, když jsou zdravé. Když mitochondrie fragmentují, ztrácejí také své antivirové vlastnosti. Bhupesh Prusty v tom vidí důvod, proč se viry zaměřují na mitochondrie jako na svůj cíl. Chtějí přežívat v buňce a zabránit tomu, aby buňka zvyšovala své antivirové vlastnosti.

To bylo co možná nejjednodušší shrnutí pro „ normální lidi“. 😉 Kdo má hlubší zájem, může se zde podívat na přednášku Bhupeshe Prustyho – https://videocast.nih.gov/watch=31640, (posuňte přehrávání na čas 03:05:50) a na publikovanou studii: https://doi.org/10.4049/immunohorizons.2000006

Tak a teď to bude ještě strašidelné

Bhupesh Prusty a jeho tým vymyli po třech dnech krevní sérum pacienta s ME/CFS z buněk –  a ty na to prodělaly úžasnou transformaci: Znovu se zotavily a obnovily svou podlouhlou síťovitou strukturu.

Tím je to jasné. V krvi pacientů postižených ME/CFS se jistě nachází něco, co poškozuje funkci mitochondrií a narušuje látkovou výměnu. Podobné výsledky prokázaly také ostatně i studie ze Spojených států a z Norska.

Podle Bhupeshe Prustyho by mohly být na základě výsledků testovány léky, kterými by bylo možné zastavit neobvyklou transformaci mitochondrií u pacientů postižených ME/CFS. Zda může ale vědec ve svém výzkumu ve Würzburgu pokračovat, je otázka – chybí peníze na vědu – (stav v únoru 2019). Aktuálně lze ve výzkumu pokračovat, probíhá také dárcovská kampaň.

Pokud byste chtěli podpořit výzkum Bhupeshe Prustyho a jeho týmu, můžete darovat peníze zde.

Co si můžete odnést z této studie

Den, kdy mi na univerzitě ukázali, co provádí moje krev s mitochondriemi, byl velkolepý. Už dlouho jsem věděla, že je v mém těle něco špatně, ale nyní jsem získala poprvé něco jako objektivní důkaz. Mohla jsem to přímo spatřit na fotografiích. A velmi mi to všechno ozřejmilo: OK, tvé tělo je nemocné a ty mu škodíš, když překračuješ své hranice. Od této chvíle jsem brala mnohem víc ohledů na své tělo a dávala jsem na ně mnohem víc pozor – a doufám, že to uděláte také.

Tuto nemoc si nevymýšlíš, je reálná! A Tvé tělo potřebuje Tvou podporu.

Pokračujte!

vaše Kathi

PS: Vhodné k tématu článku: Na univerzitě ve Stanfordu byl právě objeven biomarker pro ME/CFS. Při jednom testu se ukázalo, že imunitní buňky postižených ME/CFS zpracovávají hyperosmotický stres jiným způsobem než buňky zdravých pacientů.  S pomocí vyvinutého krevního testu by mohla být diagnóza pokud možno v budoucnosti stanovena snadněji.

Více o tomto testu v češtině zde: http://me-cfs.eu/nanoelektronicky-test-novy-diagnosticky-biomarker-pro-me-cfs/ (pozn. red. ME/CFS.cz)

 

Na ME/CFS.cz publikováno s laskavým souhlasem autorky článku Kathi.
Rovněž děkujeme dr. Bhupeshi Prustymu za souhlas použít fotografie.


Upozornění red. ME/CFS.cz: Tento článek má pouze informativní charakter. Uvedený test se nachází ve stádiu experimentu a v tuto chvíli se tedy běžně neprovádí. Než může být jakýkoliv nový test přijat do klinické praxe, musí projít přísným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas (a finanční prostředky). Pokud můžete, podpořte tento nadějný výzkum (zde).

Označeno s: , , , ,
2 comments on “Nikoliv v hlavě, ale v krvi! Výzkum ME/CFS z Würzburgu
  1. Eva napsal:

    vždy jsem byla přesvědčena o tom, že za touto -reálnou- nemocí stojí něco -víc….vir…?, nebo něco co naše tělo nezvládá…děkuji za vše, co pro nás děláte-jsem všem plně k dispozici ve jménu vědy….

  2. Aknel napsal:

    Vřelý dík celé redakci webu ME/CFS za reálnou naději, která se zdá reálná. Pokud se bude test provádět i v ČR, budu od státu žádat odškodnění za 15 let úmyslné diskriminace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*