Ilustrační obrázky k osvětovým článkům o ME/CFS

Vydáno: 28. 1. 2019
Autor: Redakce ME/CFS.cz

Vážená paní redaktorko, vážený pane redaktore,

velmi oceňujeme Váš zájem o lidi, kteří se potýkají s ME/CFS, neboť informovanost o této nemoci je prozatím velmi špatná. Obracíme se na Vás, protože média mají velkou moc. Významně ovlivňují to, jak nás nemocné společnost vnímá. Jsme rádi, že přibývá článků, které o ME/CFS pravdivě informují a upozorňují, že jde o vážnou nemoc. Bohužel, někdy celé vyznění článku trochu pokazí přidružené ilustrační fotografie, které jsou v rozporu s jazykovým vyjádřením. Nereflektují skutečnost, že se choroba vyskytuje i v těžké formě, že část lidí upoutává na byt, lůžko či invalidní vozík, a že se nemoc vyskytuje také u dětí. (Více zde, zde nebo zde.) Často používané ilustrační záběry unavených manažerů usínajících s hlavou na stole ve své kanceláři neukazují skutečnou tvář ME/CFS – nemoci zanechávající za sebou převrácené životy. Tento způsob prezentace ME/CFS je vhodné opustit, tak jako jej opustila například americká vládní zdravotnická agentura CDC:

https://bit.ly/2Te03c4

Chápeme, že není snadné zvolit vypovídající snímek, když je naše nemoc viditelná jen pro naše blízké a před ostatními zůstává většinou skrytá za dveřmi našich domovů. Proto považujeme za užitečné pozvat čtenáře za námi dovnitř, kde nás mohou uvidět, jak ležíme s vystupňovanými chřipkovými a mnoha dalšími příznaky po té, co jsme svou energii vyčerpali na tak běžné věci, jako je například návštěva u lékaře, malý nákup nebo krátká procházka.

Abychom Vám usnadnili volbu snímků, které lépe přibližují toto zrádné onemocnění, připravili jsme zde na ukázku příklady vhodných ilustračních fotografií. Vyhledali jsme je pod klíčovým slovem „nemocný“, ale jistě nebude problém získat podobné obrázky ve Vaší fotobance, v níž máte předplacený přístup. Autentické snímky získáte rovněž v naší galerii zde: http://me-cfs.eu/pohlednice-galerie/

(Vezměte, prosím, laskavě na vědomí, že pohlednice od pacientů z naší galerie jsou určené výhradně pro články o ME/CFS, a nikoliv pro články o únavě například z přepracování, nebo “jarní” únavě apod.)

Příklady vhodných ilustračních snímků k článku o ME/CFS:

ŽENY:

https://adobe.ly/2FUHMgC
https://adobe.ly/2MDVdSF
https://adobe.ly/2DFRfq5
https://adobe.ly/2RQlTpj
https://adobe.ly/2RSxEeJ
https://adobe.ly/2DESYf6
https://adobe.ly/2Tf5Fm5

MUŽI:

https://adobe.ly/2MC2Jhd
https://adobe.ly/2B4sYIo
https://adobe.ly/2RXvoTB
https://adobe.ly/2UoTNyq
https://adobe.ly/2UjVWv2
https://adobe.ly/2RmOeOP
https://adobe.ly/2SaqmSX

MLADÍ:

https://adobe.ly/2WpXbe4
https://adobe.ly/2COMngt
https://adobe.ly/2COBaMY
https://adobe.ly/2HBRp5R
https://adobe.ly/2sRk6Bl
https://adobe.ly/2S9WNBb
https://adobe.ly/2Urdndn
https://adobe.ly/2DClvBV

TĚŽKÝ STUPEŇ:

https://adobe.ly/2RiSaQF
https://adobe.ly/2DEVbHE
https://adobe.ly/2sTc37f

Děkujeme za pozornost a na závěr jsme si nechali pro srovnání ukázku oblíbených, avšak nevhodných snímků k článkům o ME/CFS, které se nabízejí pod klíčovým slovem „únava“:

https://adobe.ly/2sTcuOV
https://adobe.ly/2RmocLN
https://adobe.ly/2G5xee7

Označeno s:
4 comments on “Ilustrační obrázky k osvětovým článkům o ME/CFS
 1. Veronika Hubáčková napsal:

  Ty navržené obrázky jsou mnohem lepší, ale i přesto skutečnost ani zdaleka nevystihují. Je na nich vidět, že modelové, kteří jsou foceni, jsou zdraví lidé. Člověk s únavovým syndromem působí nemocně a vyčerpaně svým celkovým vzezřením, svým vyčerpaným až bolestivým výrazem ve tváři.

 2. Redakce ME/CFS.cz napsal:

  Děkujeme za Váš názor. Pokud můžete, zkuste, v této fotobance najít ještě jiné snímky, které budou lépe reprezentovat naši nemoc. Budeme velmi rádi, pokud se víc lidí zapojí do hledání vhodnějších ilustračních obrázků. Odkazy nám, prosím, pošlete na adresu me-cfs@seznam.cz Můžeme je pak v článku přidat nebo vyměnit.
  Nina

 3. Radulescu napsal:

  Předmětné obrázky jsou opravdu hodně vypovídající a zobrazují vzhled nemocného při CFS, ovšem nejsou a ani nemůžou být z toho zřejmé pocity bolesti, vyčerpání a beznaděje, které dřímou v každém z nemocných. I přes to velké díky za tuto formu osvěty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*