Co je základem léčby ME/CFS?

Vydáno: 6. 7. 2017
Autor: Redakce ME/CFS.cz

Anketa ME/CFS.cz

Na ME/CFS zatím neexistuje lék v podobě pilulky, injekce, infuze nebo operace, která by odstranila příčinu nemoci (tzv. kauzální léčba). Přesná příčina nemoci zatím není vědecky zjištěna. Nejčastěji se onemocnění rozvine po prodělání infekce, ale pravděpodobně se na jeho vzniku podílí řada činitelů, podobně jako je tomu např. u autoimunitních chorob (jejich vznik může ovlivnit věk, genetická dispozice, hormonální vlivy, abnormality v imunitní regulaci, infekce, toxiny, chemikálie, léky). Cílem lékařské péče u ME/CFS proto je:

  1. zajistit klidový režim; stupeň fyzické neschopnosti se značně liší, ale je v přímém poměru s dobou, po kterou pacient setrvává ve fyzickém vypětí po začátku nemoci. Jinak řečeno, ti pacienti, kterým byl na začátku nemoci poskytnut nucený odpočinek, mají nejlepší prognózu (Ramsay, 1986)
  2. individuální léčba zjištěných léčitelných problémů jako jsou infekce, poruchy imunity, alergie, poruchy štítné žlázy, poruchy spánku, úzkost, deprese atd.; pokud jsou přítomné
  3. zmírnění příznaků, které jsou pro pacienta nejtíživější jako bolest, problémy se spánkem, neuro-oběhové, zažívací, kognitivní obtíže atd.
  4. doplnění zjištěných či předpokládaných deficitů vitamínů, minerálů a stopových prvků (viz zde)

Zázračná pilulka, ale ani zázračná alternativní terapie neexistují. Zotavování je pomalý proces. U 75 % nemocných se příznaky mohou časem zlepšit a nebo ustálit v mezích, které sice neumožňují běžný denní režim bez omezení, ale při dodržování určitých zásad se dá život s nemocí zvládat. Mohou se střídat lepší a horší období. Většinou se nemocní časem naučí těmto přechodným zhoršením nemoci přizpůsobit a vytvořit svému organismu co nejlepší podmínky pro to, aby se mu dařilo s vygradovanými problémy vypořádat.

Hledání léčby, která dokáže stav pozitivně ovlivnit, vyžaduje po nemocném i lékaři značnou dávku trpělivosti, neboť jde o běh na dlouhou trať. Informace určené pro lékaře viz zde:

Pro pacienty nebývá snadné nalézt lékaře, který ví, jak nejlépe pomáhat při této složité nemoci. Proto za této situace, abychom si zachovali dobré vyhlídky na své zlepšení, považujeme za hlavní zavést co nejdříve klidový šetřící režim – zabránit závažnému přepínání a osvojit si nové dovednosti (tzv. pacing = umění žít v rámci individuálních hranic), které popisují tyto články:

Výše uvedené postupy bohužel nemohou garantovat rychlé zlepšení nebo uzdravení, ale ignorování příznaků a přepínání je zaručený způsob, jak zajistit, že pacient zůstane déle a více postižený.

Bohužel, mnoho pacientů se k těmto informacím dostává pozdě. Dokonce se mohou setkávat i s opačným doporučením, aby se přepínali, nepozorovali se tolik, překonávali své příznaky, neměřili si raději teplotu, svůj puls a krevní tlak, více se snažili zvýšit aktivitu bez ohledu na své příznaky, což je nejhorší zejména v počátcích nemoci. Muži slyší. „Jsi přece chlap, tak se vzmuž.“ Ženy zase, aby nefňukaly a nepřeháněly. Ve výsledku je to stejně „chytré“, jako radit člověku s diabetem jíst cukr, nebo člověku s komplikovanou zlomeninou doporučovat na zraněnou nohu šlapat co nejvíce a zátěž se snažit ještě stupňovat.  Kdyby se pacienti ihned po onemocnění dostali ke správným informacím, tak jako např. významní sportovci, kterým je při podezření na CFS ihned nasazen klidový režim a různé podpůrné léčby, mnoho z nich by nemuselo skončit s těžkým postižením.

Asi si teď říkáte: „To je sice pěkné, že mám tyto informace včas, ale já si prostě nemůžu dovolit nechat práce. Kdo by mě/moji rodinu živil?“

Chápeme vaši situaci, protože je všeobecně pro nemocné ME/CFS opravdu špatná (což bylo hlavním impulzem k založení projektu ME/CFS.cz). Věřte, že i naši spolupracovníci z řad pacientů těžce bojují. Za léta našeho fungování jsme se dozvěděli tolik těžkých životních příběhů a osudů, že se těžko najde někdo s lepší představou, co ME/CFS obnáší. Ale ptejte se sami sebe, co budete dělat, až jednoho dne do práce vůbec nedojdete? Má smysl to nechat zajít až do krajnosti? Kdo se o Vás potom postará? Vše si v klidu rozmyslete a navštivte svého praktického lékaře. Popište mu svou situaci (připravte si třeba na papírek, co se s vámi děje, ať na nic nezapomenete). Pokud to nenavrhne sám, zkuste ho sami požádat o pracovní neschopnost ke zjištění, co to udělá s vašimi příznaky. Včasný klidový režim na přechodnou dobu může předejít dlouhodobé či trvalé invaliditě. Přejeme vám hodně štěstí.

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz


© ME/CFS.cz

Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je uvedení zdroje Klub pacientů s ME/CFS a příslušného odkazu! 
Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*