DoRy – Invalidní důchod

Chronickým únavovým syndromem (CFS) jsem oficiálně onemocněla před 7 lety, avšak první epizody této nemoci se u mne projevily přibližně před 15 lety. Tehdy ovšem nikdo netušil, o jak závažný problém se může jednat.

Po téměř čtyřech letech akutní formy nemoci, kdy jsem byla schopna pracovat pouze v rozsahu 7 hod/týdně (na základě dohody o pracovní činnosti) a následném výrazném zhoršení zdravotního stavu, které mne postupně vedlo k rozhodnutí ukončit i tuto pracovní aktivitu, jsem se rozhodla poprvé podat žádost o přiznání invalidního důchodu (ID). Od tohoto okamžiku uplynuly další 3 roky života s touto nemocí, v jejichž průběhu jsem absolvovala celkem čtyři jednání u lékařské posudkové služby (dále jen LPS) české správy sociálního zabezpečení.

Poprvé jsem předstupovala před posudkového lékaře v pevné víře, že čtyři roky nemožnosti normálního fungování nejen v pracovním životě, ale naneštěstí i v ostatních oblastech života, jsou dostatečně dlouhá doba k adekvátnímu posouzení poklesu pracovní schopnosti. Dále jsem věřila, že pokud jako žadatel o ID splním v dané lhůtě všechny požadované formální povinnosti, tak snad již nic nestojí v cestě oficiálnímu uznání mého zdravotního postižení. Poměrně brzy jsem pochopila, že toto byl zcela mylný názor, a že má cesta k IDbude ovlivněna celou řadou faktorů, o nichž jsem do té  doby jako „laik“ neměla ani zdání.

Kdybych tehdy bývala znala všechny tyto skutečnosti, byla bych alespoň částečně ušetřena nejen velmi náročného pátrání po příčinách problémů a jejich možné nápravě (což mne stálo nemálo sil), ale také mnohých dnů plných pocitů zoufalé bezmoci a beznaděje. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla sepsat zkušenosti z „mé cesty k ID“ (viz první díl) a přidat k nim komentář založený na mých osobních poznatcích a legislativní úpravě týkající se daných problémů (viz druhý díl – oba odkazy hned dole pod článkem).

Předem však musím upozornit na skutečnost, že i když se většina pacientů s CFS potýká v souvislosti s léčbou a posudkovým lékařstvím obecně se stejnými problémy, je třeba si uvědomit, že vždy se jedná o konkrétní individuální případ, který má svá specifika, a popsané skutečnosti se zdaleka nemusí týkat každého. Zároveň se zdaleka nejedná o vyčerpávající přehled všech potenciálních problémů.

Cílem popisu mého případu je předání vlastní zkušenosti s řízením o přiznání invalidity. Moje situace je méně typická v tom, že ačkoliv se u mě psychické problémy vyskytly sekundárně jako následek roků vyčerpání a opakovaných infekcí, požadovala jsem v řízení zohlednění zpráv od psychiatra. Zatímco řada pacientů s CFS má velký problém s tím, že jsou opakovaně zasíláni na psych. vyšetření, aniž by se s psychickými problémy vůbec potýkali. V principu se mohou setkat se stejným problémem, kdy se však na místo zohlednění psych. zprávy mohou dožadovat posouzení závěrů imunologa, infekcionisty nebo neurologa. Každý musí najít individuální cestu, jak v řízení uspět. Lepší perspektivu má ten, kdo je o posudkových postupech předem informován.

 • Pro otevření prvního dílu dokumentu o mých zkušenostech klikněte ZDE.
 • Pro otevření druhého dílu dokumentu s legislativní úpravou a komentáři, založenými na vlastních zkušenostech,
  klikněte ZDE.

Autor: DoRy
Kontakt: ryja@klikni.cz

Pozn. autorky: Na výše uvedeném e-mailu uvítám vaše ohlasy (zkušenosti, názory, atd.). Prosím vás ale o shovívavost, protože nemusí být v mých silách na všechny reagovat. Děkuji za pochopení.

Zdroj ilustr. obr.: ČT 24

Vydáno dne 17. 03. 2011, poslední aktualizace 2. 8. 2011


© ME/CFS.cz

Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj ME/CFS.cz! 
3 comments on “DoRy – Invalidní důchod
 1. TAMARA ZÁMEČNÍKOVÁ napsal:

  Dobrý den,na jaře jsem prodělala gynekologickou opetaci,2 měsíce jsem jen polehávala a cítila jsem se unavená,na podzim jsem si lomila pravé zápěstí,7 týdnů fixace,takže jsem nemohla nic dělat,měla bych být odpočatá,ale stále se cítím unavená,unaví mne i chůze do schodů,trpím bolestmi hlavy a v noci usínám kolem 4 hodin ráno, nedovedu si představit že bych měla nastoupit do práce,unaví mne i chůze do schodů,poraďte mi co mám dělat abych zas byla fit,děkuji Tamara

 2. Ales Bouda napsal:

  Dobry den,jak se na tuto nemoc prislo,prosim?Pravdepodobne tim trpim take i jinymi priznaky a symptomy,za 16 let uz jsem absolvoval 7 operaci a byl u x lekaru,ale bezvysledne….

  • Redakce ME/CFS napsal:

   Dobrý den,

   jakkoliv je to nepřijatelné, skutečně u nás určení diagnózy může trvat i léta. Zkušenosti jsme shrnuli v tomto článku, který obsahuje i další odkazy: http://me-cfs.eu/jak-se-stanovuje-diagnoza-mecfs/

   Snad Vám alespoň některé z informací trochu pomohou s dalším řešením. Nemáme to vůbec jednoduché, mnoho lékařů je k nemoci ME/CFS i přes rostoucí množství důkazů o její závažnosti stále skeptických.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*