Mám brát doplňky stravy?

A když ano, které a jaké přínosy mohu rozumně očekávat?

Pro některé odpovědi jsme se obrátili na MUDr. Charlese Lappa, ředitele Hunter-Hopkins Centra v Charlotte v Severní Karolíně. Dr. Lapp léčí pacienty s chronickým únavovým syndromem (CFS) a fibromyalgií (FM) již víc než 25 let. Klinika je jedna z mála lékařských středisek v USA specializujících se na CFS a FM. Dr. Lapp je jeden z pouze dvou lidí, kteří obdrželi vyznamenání Vynikající klinický lékař (“Outstanding Clinician Award”) od IACFS (Mezinárodní organizace pro CFS/ME – International Association for CFS/ME), organizace předních výzkumníků a lékařů CFS.

Dr. Lapp vyvinul tři testy, které musí doplněk splňovat, než ho doporučí.

 1. Musí být bezpečný
 2. Musí existovat vědecký základ pro jeho použití
 3. Musí mít pozitivní účinek nejméně na 50% lidí, kteří ho použijí

Dr. Lapp našel 11 doplňků, které jsou vhodné. Prvních šest doplňků popsaných níže je prospěšných pro mnoho lidí s CFS nebo FM. Prvních pět dohromady stojí asi 15 dolarů za měsíc a ten šestý asi 20 dolarů za měsíc (ceny z roku 2009). Zbytek se užívá ze specifických důvodů; doporučuje je pouze některým pacientům.

Dr. Lapp zdůrazňuje, že doposud není žádná léčba na ME/CFS nebo fibromyalgii a doplňky nejsou jádrem léčby, ale mohou být použity k optimalizaci zdraví a mohou vyvolávat mírné zlepšení některých příznaků. Jak napsal, nejdůležitější léčení CFS nebo fibromyalgie je akceptování nemoci a přizpůsobení se jí prostřednictvím změn v životním stylu, který se soustřeďuje na tzv. “pacing” (pozn.: rozložení aktivit podle dostupné energie) a zahrnuje další úpravy jako zvládání zátěže. Více k tomuto tématu zde.

Dr. Lapp radí, aby lidé zkoušeli vždy jen jeden nový doplněk najednou a užívali ho, pokud pro ně pracuje a přestali ho používat, pokud není účinný. Také doporučuje přerušit používání přípravku na několik týdnů jednou za rok a tak vyzkoušet, zda je ještě účinný. Pokud během této doby nepocítíte změnu v příznacích, můžete ušetřit nějaké peníze tím, že přestanete tento přípravek užívat.

 1. Multivitamíny

K optimalizaci zdravotního stavu doporučuje užívat multivitamíny, které obsahují B komplex, folát, vitamín D, vápník a hořčík.

[Pozn. překladadatele: folát je forma kyseliny listove/vitamínu B9.]

 1. B12

Doporučuje injekční formu a říká, že 80% pacientů s CFS/FM, kteří ho berou, mají zkušenost se zvýšením energie o 10-15%.

[Pozn. překladadatele: vitamín B12 existuje v několika chemických formách, tento článek neudává, kterou formu užívat.]

[Pozn red. ME/CFS.cz: O B12 najdete na webu me-cfs.cz informace zde: http://me-cfs.eu/vitamin-b12/

 1. Vitamín D3

Zjistil, že prakticky všichni jeho pacienti mají nízké hodnoty vitamínu D a doporučuje 2000 jednotek denně. D3 zmírňuje bolest a ranní ztuhlost. Také chrání proti mrtvici, infarktu a rakovině prsu a podporuje vstřebávání vápníku.

[Pozn. překladadatele: jednotka = IU (international unit)]

 1. a 5. Vápník a hořčík

Doporučená dávka vápníku je 1000 až 1500 mg denně, množství, které je ve dvou tabletách “Tums”. Dávku hořčíku doporučuje 500 až 750 mg denně, ale hořčík není vhodný pro ty, kteří trpí nemocí ledvin, a může způsobovat průjem. Pacienti berou oba dohromady v jedné tabletě obsahující vápník a hořčík.

[Pozn. překladadatele: tablety Tums jsou antacida, která se prodávají bez receptu ke snížení kyselosti žaludku]

 1. D-ribóza

Toto je přírodně se vyskytující cukr využívaný v buněčném metabolismu a při tvorbě energie. Je metabolizován odlišně od běžného cukru a má zanedbatelný vliv na hladinu cukru v krvi nebo cukrovku. Dávkování je 5000 mg třikrát denně po dva týdny, potom 5000 mg dvakrát denně. Výsledky jsou obvykle zřejmé v průběhu třech týdnů.

 1. NADH

Tato látka, často užívaná s následujícím doplňkem (acetylkarnitinem), pomáhá zvyšovat ATP v mitochondriích. Vyžaduje 3 až 6 měsíců k odezvě a tato je často nepatrná. Dr. Lapp doporučuje dávku 10 až 20 mg za den a využívá tento a následující doplněk jen s nejnemocnějšími pacienty a pro ty, kteří mají nejhorší mozkovou mlhu.

 1. Acetylkarnitin

Tento doplněk je často užíván spolu s NADH na zvýšení tvorby energie. Hladina acetylkartininu v mozkové tkáni je často nízká, proto mnozí věří, že doplnění může zlepšit.

 1. DHEA

Tento doplněk může zvýšit hladinu energie a libido. Není potřeba, pokud člověk již užívá estrogen a / nebo testosteron prostřednictvím hormonální substituční terapie. Vedlejší účinky mohou zahrnovat mastnou ple?, akné a přílišný růst vlasů. Dr. Lapp doporučuje 25 až 50 mg pro ženy a 50 až 100 mg pro muže.

 1. Lysin

Tento doplněk lze užívat ke snížení četnosti a závažnosti herpetických aftů v ústech. Doporučená dávka je 1000 až 2000 mg denně.

 1. Rybí olej

Tento doplněk se užívá na léčení bolesti a na snížení cholesterolu. Doporučená dávka je tři až čtyři gramy denně. Dr. Lapp doporučuje potahované tablety kvůli snížení říhání.

Poznámka: Před užíváním doplňků konzultujte lékaře. Lékař může vzít v úvahu vaši individuální situaci, což není možné obecnou informací v tomto článku.

Autor článku: Bruce Campbell

Poznámka: Článek byl recenzován a editován Dr. Lappem.

Zdroj: http://www.cfidsselfhelp.org/library/dr-lapp%27s-recommedations-supplements

Překlad pro ME/CFS.cz: R.J., dne 26. 4. 2011

Upozornění: Veškeré informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní charakter a nejsou léčebným doporučením, ani nenahrazují odbornou pomoc.

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*