Případ Nicoly Caroline McNougher a další tragické osudy

Je nám líto, že mezi články na ME/CFS.cz musíme zařadit i následující velmi smutné zprávy. Ani pro nás není snadné psát o tragických příbězích, přesto však cítíme jako svou povinnost informovat naše čtenáře i o těchto událostech.

Britský Bromsgrove Standard přinesl 5. září 2008 zprávu o tragickém případu pacientky s myalgickou encefalomyelitidou (ME) paní Nicoly Caroline McNougher, 43, která odcestovala do Švýcarska, aby podstoupila eutanázii – asistovanou sebevraždu. Ve Švýcarsku je tato metoda za určitých podmínek legální. Paní Nicola McNougher měla dvě děti – 13 a 15 let, přesto se rozhodla ukončit svůj život, protože již nešlo vydržet utrpení způsobené nemocí a neustálé silné bolesti. 24. května odletěla se svým manželem do Curychu. Původně rodině oznámila, že se letí poradit o možnostech dalšího léčení. Až 25. května se její manžel dozvěděl skutečný důvod zahraniční cesty na švýcarskou kliniku Dignitas. Paní McNougher sdělila, že už nechce dál pokračovat ve své „nelidské existenci.“ V prohlášení nabádala, aby její rozhodnutí neodsuzovali lidé, kteří touto nemocí netrpí. Další její slova vyzývala k zaměření se na řádný vědecký výzkum. Prohlášení dále odhalilo, že darovala tkáně pro výzkum ME.

Zdroj: Bromsgrove Standard, 5. 9. 2008

Případ 32leté ženy – Sophia Mirza z 16. června 2006
Sophia trpěla těžkou myalgickou encefalomyelitidou, nemocí kontroverzně známou také jako chronický únavový syndrom, víc než šest let. Lékaři a psychiatři hrozili Sophii nucenou hospitalizací v psychiatrické nemocnici, když se nepodrobí jejich „péči.“ Svou hrozbu naplnili v červenci r. 2003 protiprávně, jak vyplývá z pozdějšího rozhodnutí soudu, který nařídil Sophiino propuštění. Účinky na její zdraví byly devastující. 25. listopadu 2005 zemřela. V úmrtním listu má jako příčinu smrti uvedeno akutní aneurické selhání ledvin způsobené dehydratací jako výsledku CFS. Bylo jí pouhých 32 let.

Zdroj:

https://www.newscientist.com/article/dn9342-first-official-uk-death-from-chronic-fatigue-syndrome/
http://www.sophiaandme.org.uk/
http://me-cfs.eu/umrti-zpusobene-chronickym-unavovym-syndromem-potvrzeno-ve-velke-britanii/

Případ 36 leté Annette Upton ZDE

Případ 29 letého Rosse Houghtona ZDE

Již dříve byl ME/CFS zaznamenán na úmrtních listech ve Spojených státech – případ Caseyho Fera, který zemřel ve věku pouhých 23 let a také teprve 19 leté Alison Hunter v Austrálii.

Zde je pamětní list obětí ME/CFS  založený Nadací pro CFIDS/ME  – IN MEMORIAM

Zde je odkaz na Nadaci HFME (The Hummingbirds Foundation for ME), kterou doslova z lůžka založila Jodi Bassettová. Jodi statečně bojovala s těžkou formou ME/CFS od roku 1995.  Zemřela v roce 2016 (†40).
HFME má rovněž stránku věnovanou tématu úmrtí na ME: http://www.hfme.org/medeaths.htm

Upozornění: Tento článek se věnuje velmi citlivému tématu. Pokud trpíte těžkými pocity beznaděje a bezmoci, prosíme požádejte hned o pomoc.

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*