Ve Velké Británii zemřela na ME mladá žena Sophia Mirza – 1. oficiální úmrtí

Nejhlubší soustrast rodině.


16. června 2006
NewScientist.com
Rowan Hooper

Chronický únavový syndrom byl poprvé ve Velké Británii udán jako oficiální příčina smrti. Chronický únavový syndrom (chronic fatigue syndrome, CFS), známý též pod názvem myalgická encefalomyelitida (ME), byl již občas zaznamenán na úmrtních listech ve Spojených státech a v Austrálii.

Patoložka Veronica Hamilton-Deeley z Patologického ústavu pro Brighton a Hove ve Velké Británii zaznamenala jako příčinu smrti dvaatřicetileté ženy akutní aneurické selhání ledvin (selhání tvořit moč) způsobené dehydratací jako výsledku CFS. Zesnulá žena Sophia Mirza trpěla CFS šest let.

(…)

Patologický verdikt je průlomem pro ty, kteří argumentují, že CFS je fyzický stav, dost možná s kořeny v imunitním systému. Dominic O´Donovan, neuropatolog v nemocnici Oldchurch Hospital v Romfordu ve Velké Británii, který svědčil u vyšetřování příčin smrti, řekl, že Sophiina mícha vykazovala zánět způsobený dorsal root ganglionitis – zřejmým fyzickým projevem nemoci.

Příliš aktivní imunitní odezva

Jonathan Kerr, specialista na CFS z Univerzity sv. Jiří v Londýně říká, že není překvapen nálezem zánětu v míše u člověka s tímto onemocněním, protože je známo, že takový zánět bývá s CFS spojen. Dále říká, že imunitní systém má u lidí s CFS sklon k přílišné aktivitě, což může podmiňovat zánět neurologické tkáně.

(…)

Abhijit Chaudhuri, neurologický poradce v Centru neurologických věd v Essexu, který spolupracoval s O´Donovanem na Sophiině případu říká, že změny v její míše mohly vyústit v symptomy chronické únavy. „Sophiin případ vrhá světlo na CFS, protože měla změny na dorsálních gangliích, což jsou „vrátní“ mozkových vjemů, a my víme, že únava závisí na smyslovém vnímání.“ Potřebujeme pochopit, co dělá únavu neodbytnější, pokud není zřejmá nějaká systémová porucha.

Přísné vyšetřování příčin smrti

Chaudhuri říká, že vyšetřování příčin smrti bylo přísné a bralo v potaz všechny další potenciální příčiny smrti odpovídající výsledkům pitvy, jako např. zástava dechu ve spánku nebo užívání léků či drog a vyloučilo je.

Sophiina matka, Criona Wilsonová, která musela bojovat o uznání, že její dcera byla spíše fyzicky než psychicky nemocná, závěry vyšetřování přivítala. Sophia byla v roce 2003 dva týdny nuceně hospitalizována podle zákona o duševním zdraví. „Jsem obrovsky potěšená, že CFS/ME byl na úmrtním listu identifikován jako jedna z hlavních příčin Sophiiny smrti,“ říká matka, „protože to může posílit potřebu biomedikálního výzkumu této nemoci.“

Poznámka editora NewScientist.com: Původní verze článku oznamovala, že tento britský případ byl první na světě. Děkujeme všem čtenářům, kteří nás upozornili na dřívější případy ve Spojených státech a v Austrálii.

Zdroj: Rowan Hooper, First official UK death from chronic fatigue syndrome, NewScientist.com, 16. června 2006, online https://www.newscientist.com/article/dn9342-first-official-uk-death-from-chronic-fatigue-syndrome/

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Další informace:

Zpráva od Sophiiny matky http://www.sophiaandme.org.uk/

Upozornění: Tento článek se věnuje velmi citlivému tématu. Pokud trpíte těžkými pocity beznaděje a bezmoci, prosíme, požádejte o pomoc.

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s: , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*