Pomohou mi metody mimo rámec klasické medicíny?

Protože nemocní ME/CFS často nedostávají potřebnou pomoc z hrazeného zdravotního systému, mají mnozí pocit, že jim nezbývá nic jiného, než se obrátit na „alternativní“ metody a terapeuty, kteří používají různé postupy nehrazené zdravotními pojišťovnami. Část pacientů dává těmto metodám a prostředkům přednost na základě vlastního rozhodnutí a je ochotná si je zaplatit.

Tyto metody jsou u ME/CFS považované za doplňkové. Není známa příčina této nemoci, a proto stejně jako klasická západní (vědecká) medicína nemůže prozatím zasáhnout příčinně, pak ani metody mimo rámec vědecké medicíny nezasahují příčinu a mohou tedy pomáhat v úlevě od některých příznaků, podpůrně na fungování organismu a přispívat psychickou podporou, kdy kladně působí pocit, že pro sebe něco děláme. Výsledky doplňkových zásahů jsou velmi individuální, záleží na mnoha faktorech. Pokud se rozhodujete, které z doplňkových metod/prostředků vyzkoušet, začněte těmi, se kterými už jsou jisté zkušenosti při ošetření ME/CFS. Nepodléhejte při výběru reklamám a vyprávěním svých známých o zázračných uzdraveních. Ve volbě vám mohou pomoci jednoduchá kriteria: Pokud jsou tyto prostředky předražené nebo slibují zázraky (popř.obojí), potom určitě nejde o seriozní nabídku. Doplňkové metody mohou být, na rozdíl od klasické medicíny, nabízeny nedostatečně školenými lidmi bez medicínského přehledu, což představuje rizika. Takovým se při ME/CFS vyhněte.

Jak farmaceutické léky, tak vhodné doplňkové terapie mohou být užitečné při ošetřování příznaků ME; není proto potřeba brát přístup „buď, anebo“ (buď alternativní prostředek, nebo lék na předpis). Ideální léčebný plán bude zahrnovat to nejlepší z obou. Důležité při jejich výběru je, být si vědom, že i „přírodní“ léčby mohou způsobit nežádoucí účinky. „Přírodní “ nutně neznamená i bezpečný – jestliže by nebylo žádné riziko negativních účinků, nebylo by ani možné očekávat pozitivní účinky. Výhodou „přírodních“ prostředků je to, že bývají šetrnější  – nežádoucí účinky nebývají tak výrazné, některé jsou používané lidmi už po staletí, na druhou stranu nevýhodou je nestandardizovaný obsah léčivých látek, nedostatek vědeckých důkazů o účinnosti a pochopitelně to, že nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou.

ME/CFS.cz se zaměřuje na docílení změn pro české pacienty, které by vedly ke zlepšení dostupnosti zdravotní péče hrazené z povinného zdravotního pojištění. To je pro nás prioritní oblast, protože chceme, aby péči dostávali všichni nemocní ME/CFS, nikoliv jenom ti, kteří si ji mohou finančně dovolit. Více zde.

Než budete zkoušet nové metody a prostředky, získejte co nejvíce informací z důvěryhodných zdrojů. Např. zde (články: Hledání fungující léčby, Jak se vyhnout nevhodným léčbám …)

Nikdy neutrácejte za terapie více, než si můžete dovolit, v naději, že tento přípravek bude „právě ten jediný“, nebo protože čtete úžasné popisy jeho účinků zahrnující vyprávění „nadšených“ uživatelů sestavené výrobci. Pro ME/CFS bohužel neexistuje jeden zázračný lék.

Jestliže jsou vaše prostředky omezené, potom tím pečlivěji zvažujte, do čeho své peníze investujete. Co vám doopravdy zabírá, a co ne. Protože jednou by vám mohly chybět peníze na skutečnou léčbu nebo i na pokrytí základních potřeb. ME/CFS je chronická nemoc, myslete na to, že vám pravděpodobně může vážně komplikovat finanční situaci i do budoucna.

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz


© ME/CFS.cz

Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj Klub pacientů s ME/CFS a příslušný odkaz!  
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*