Mám držet nějakou dietu?

V zásadě není doporučováno žádné dietní omezení. Je nutná opatrnost na radikální změny ve stravování. Prudké změny nejsou příliš doporučovány. Žádoucí je racionální výživa s dostatkem ovoce a zeleniny, rostlinných olejů a mořských produktů. Omezit byste naopak měli příjem živočišných tuků, dráždivých a přepalovaných pokrmů a alkoholu, který nemocní často nesnášejí ani v malých dávkách. Jednoduše řečeno, řiďte se zásadami zdravé výživy. Ovšem nikoliv striktně, jak ukazuje následující odstavec.

U nemocných s ME/CFS se může častěji vyskytovat potravinová intolerance (nesnášenlivost na různé složky potravin – nezaměňovat s alergií). Znamená to, že některé potraviny vyvolávají špatné trávení, nevolnost a další nepohodu. Na zjištění potravinové intolerance existují testy, ale mohou být poměrně drahé. Většinou stačí individuálně vysledovat, které pokrmy nezpůsobují potíže a vyřadit ty zatěžující. Naslouchejte svému tělu. To je snad nejdůležitější pravidlo pro lidi s ME/CFS (často se nesprávně setkáte s opačným doporučením – příliš se nepozorovat). Pokud vám určitá potravina nedělá dobře, nejezte ji, i když to má být „dobré“ a „zdravé“. Dokonce i „zdravé“ potraviny mohou dělat potíže, pokud je nejste schopni strávit. Nevolnost, nespavost, bolesti hlavy, úzkost, nadýmání, průjem nebo zácpa jsou některé varovné signály, kterými vás trávicí systém upozorňuje, že je něco špatně.

Velice důležité je jíst častěji (pro pravidelný přísun energie) a menší porce (pro menší zátěž zažívání). Jíst pravidelně, nevynechávat žádné denní jídlo, zejména snídani. Při náhlém poklesu energie je vhodné mít po ruce hroznový cukr, který dodá buňkám energii k okamžitému využití. Mnohdy nemocní nejedí pravidelně, protože nemají energii na nakupování a přípravu jídla. V těchto případech je třeba situaci vyřešit spoluprací s rodinou, nebo objednáním donáškové služby atd. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Pijte pravidelně vodu (pro předcházení dehydrataci a lepší udržování krevního tlaku). Zařaďte do pitného režimu slabé pivo (pokud snesete nízký obsah alkoholu) nebo nealkoholické pivo (pokud netolerujete alkohol), které doplní do organismu řadu prospěšných látek.

Všechna tato drobná doporučení jsou součástí mozaiky komplexní péče a při jejich dodržování můžete docílit velkého rozdílu v kvalitě svého života, ačkoliv vás bohužel nedokáží uzdravit.

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz


© ME/CFS.cz

Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj Klub pacientů s ME/CFS a příslušný odkaz!  
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*