R.E.D. laboratoře provádí test na chronický únavový syndrom

Úvod redakce ME/CFS.cz: V Belgii sídlí R.E.D. laboratoře. Jedná se o biotechnologickou společnost, která vyvíjí klinické diagnostické testy pro chronické imunitní nemoci jako jsou chronický únavový syndrom (CFS), skleróza multiplex (MS) a rakovina, tedy nemoci, které každoročně ovlivní na celém světě milióny lidí. Nyní byly otevřeny laboratoře také v Severní Americe. Nabízíme překlad novinového článku o této události.

Nový test odhaluje záhadné onemocnění

Karen van Kampen, CanWest News Service
Zveřejněno 13. dubna 2006

CALGARY

Podle statistiky zdravotního stavu kanadské společnosti z roku 2003 má CFS 341 126 Kanaďanů.

Léčba CFS se až dodnes soustřeďuje na úpravu životního stylu. Pacienti potřebují mnoho spánku, musí zmírnit tempo svých aktivit a dodržovat stravu bohatou na protein.

Nyní mají trpící CFS naději – diagnostický test, který může prokázat toto onemocnění. Test vyvinul dr. Kenny De Meirleir, mezinárodní lékařský specialista z Bruselu.

V roce 1990, když De Meirlier jeden rok studoval ve Spojených státech, navštívil seminář o tomto záhadném onemocnění. To ho přimělo k zamyšlení nad dvěma pacienty s podobnými symptomy. Na konci devadesátých let vyvinul De Meirleir v Bruselu diagnostický test, který může prokázat CFS. De Meirlier spoluzaložil laboratoř “RED Labs,” která testy provádí. Je na tomto poli světovým průkopníkem, léčí více než dva tisíce pacientů ročně.

Test měří množství imunitního enzymu, který chrání tělo před viryLidé s CFS mají netypickou podobu tohoto enzymu, která je aktivnější, avšak méně efektivní než zdravá podoba tohoto činitele. ( = Rnase L bílkovina/protein – pozn. red. ME/CFS.cz)

Toto je úžasná zpráva pro pacienty trpící CFS, kteří mohou jen obtížně dokázat rodině, přátelům a zaměstnavatelům, že mají skutečné zdravotní problémy. Jediné, co nyní musí udělat, je projít v laboratoři RED Labs jednoduchým krevním testem, který odhalí, jestli mají zdravé množství enzymu. Od minulého podzimu je test poprvé dostupný i v Severní Americe; společnost otevřela laboratoř ve městě Reno v Nevadě.

V listopadu začala dr. Eleanor Steinová, psychiatrička a psychoterapeutka z Calgary, která pečuje o pacienty s CFS, posílat vzorky na analýzu do laboratoře v Reno. Cena testu 570 amerických dolarů je v USA hrazena z pojištění, v Kanadě do pojištění nespadá. Nyní má dr. Steinová tolik pacientů, že tito musí čekat na test až dva roky.

Steinová říká, že test je obrovským krokem dopředu. Lékaři nyní mohou vycházet z klinického zjištění, že jejich pacienti nejsou v pořádku. Pacienti také mohou žádat o invaliditu a prokázat zdravotním pojišťovnám, že nejsou schopni pracovat.

Steinová ví, jak důležitý je to průlom – sama CFS trpí.

S enzymovým testem nyní může dr. Steinová i ostatní pacienti ukázat ostatním, že jejich dojmy byly správné.

Calgary Herald
© The Leader-Post (Regina) 2006

Originál celého článku byl dostupný zde: http://www.canada.com/reginaleaderpost/news/arts_life/story.html?id=e2525e18-216a-4a88-9781-15fea1eeb576&p=1

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Označeno s: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*