LEFT OUT – NAPOSPAS, nový norský film o ME/CFS s českými titulky

Vydáno: 16. 2. 2020
Autor: Redakce ME/CFS.cz

Dokument o nemoci známé i pod názvem "chronický únavový syndrom"

NAPOSPAS – norský film o ME/CFS

NAPOSPAS (v originále LEFT OUT) je nový dokumentární film o myalgické encefalomyelitidě/“chronickém únavovém syndromu“ (ME/CFS) z Norska. Film popisuje zápas několika pacientů s tímto těžkým fyzickým onemocněním. Příběhy dětí i dospělých se prolíná klinická studie RituxME, která probíhala v pěti nemocnicích v Norsku pod vedením MUDr. Øysteina Flugeho. K této ojedinělé studii, jež zkoumala možnost léčby ME/CFS, se celosvětově upínala pozornost vědců a lékařů z této oblasti, nemocných a jejich rodin. V případě úspěchu by tento výzkum přepsal smutnou historii ME/CFS. Snímek věrně zachycuje, že touha porazit nemoc je silnější nad všechny překážky.

S laskavým svolením režiséra filmu Påla Schaathuna jsme vytvořili české titulky, tak aby byl tento snímek přístupný širokému publiku v České republice. Titulky je možné zapnout přímo ve filmu na jeho oficiálním Youtube kanálu. Pokud se vám české titulky nezobrazí při otevření následujícího odkazu, zapnete je pomocí tlačítka nastavení (ozubené kolečko). K dispozici jsou prozatím titulky anglické, německé a nyní i české.

Odkaz na film NAPOSPAS zde: https://youtu.be/JEQjjYVZzxk

Snímek je velmi cenný z hlediska umění přiblížit naši nemoc všem, pro které je její pochopení obtížné. Proto, prosíme, doporučte film LEFT OUT – NAPOSPAS co nejvíce dalším lidem. Jeho sledování je zdarma a trvá přibližně 45 minut. Dosud jej zhlédlo přes 10 000 diváků.

Za české titulky děkujeme paní Janě Matějů.
Náš velký dík patří rovněž tvůrcům a aktérům filmu.

Označeno s: ,
2 comments on “LEFT OUT – NAPOSPAS, nový norský film o ME/CFS s českými titulky
 1. Jana Valová napsal:

  Právě jsem shlédla celý film a je mi do pláče. V Norsku se mohou pořádat studie, na Floridě se pořádá 2x do roka mezinárodní konference – a u nás naše slovutná Garanční komise zamítne uspořádat jednu malou příručku pro lékaře!! Tento film by měli vidět všichni lidé zodpovědní za zdraví lidí v naší zemi !!
  Jenže když si představím, že tento film nabídnu ke shlédnutí mým blízkým, pochybuji, že by někdo dokoukal do konce. Natož vysoce zaneprázdnění odborníci.
  Jana, ME/CFS 17 let, 80% dne upoutána na lůžko.

  Vřelé díky paní Janě Matějů za titulky a tím zpřístupnění filmu.

 2. Redakce ME/CFS.cz napsal:

  Vážená paní Jano, moc děkujeme za Váš názor po zhlédnutí filmu. Mluvíte nám z duše. Ten rozdíl tady u nás a v Norsku je propastný. Také jsme toho názoru, že film by měli vidět hlavně lidé, kteří stále ještě nic nepochopili. Debatovali jsme o tom s kolegy, že má určitě cenu film doporučit hlavně jim. I kdyby se podívali jen na kousek, tak je tam hned na začátku velmi pěkné a díky použité grafice i názorné vysvětlení, jaký je rozdíl mezi člověkem s naší nemocí a zdravým. Většina lidí si stále ještě myslí, že naše nemoc je jen trochu delší běžná únava, což je základní omyl.
  Film LEFT OUT trvá 45 min, čímž je oproti ostatním snímkům o ME výrazně kratší. Samozřejmě, že pro mnoho lidí, které vůbec nezajímají naše životy, bude i třičtvrtě hodiny moc. Ovšem to tak zkrátka je. Na to raději nemyslet, protože pak by ztrácelo smysl vlastně cokoliv. Proto se na to dívejme spíš tak, že v tom značném počtu diváků film mnohým z nich oči otevře. 😍

  Nina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*