Změny ve struktuře a fungování mozku u syndromu chronické únavy

Průlom ve výzkumu syndromu chronické únavy od mezioborové vědecké skupiny z Adelaide

Tým nezávislých výzkumníků z Adelaide (Adelaide research group) učinil průlom ve výzkumu syndromu chronické únavy (CFS) použitím nových přístupů k analýze magnetické rezonance (MR) mozku. Použitím těchto přístupů ke skenům MR u jedinců s těžkým syndromem chronické únavy vědci objevili dříve netušené změny ve struktuře a fungování mozku u CFS.

Dr. Richard Kwiatek, vedoucí lékař této skupiny vědců, říká: „S vědomím, že by naše výsledky měly být nezávisle potvrzeny, tyto ukazují nápadné změny ve středním mozku, který hraje zásadní a prapůvodní regulační role v nervovém systému.

„Nyní už víme, proč jsou pacienti s CFS tolik nemocní: Je to proto, že základní a velmi důležité řídící centrum v mozku je téměř s určitostí zasaženo. A to se ve studii nezabýváme již známými problémy s jejich periferním imunitním systémem.“

Tradičně byl člověk trpící CFS vnímán s nedůvěrou od zdravotnických a psychiatrických institucí, protože je diagnóza CFS založena jen na samotných příznacích a neexistuje objektivní diagnostický test. Mnoho jednotlivců po léta bojuje s pojišťovnami o to, aby uznaly jejich postižení.

Ačkoli již dříve byly u CFS zjištěny objektivní změny, vyžadují náročné a drahé vědecké techniky, nevyskytují se u všech jedinců s onemocněním a jsou pravděpodobněji důsledkem onemocnění, než jeho příčinou. „Předností naší metody je, že, alespoň u naší skupiny, jasně demonstruje rozdíl ve fungování mozku u jedinců s CFS a zdravých jedinců.“

Tým vědců z Adelaide byl financován od Charitable Trusts Johna T. Reida, za podpory Memorial Foundation Alison Hunterové.

Publikováno online 11. 5. 2011 v časopise ‚NMR v biomedicíně‘.

Dr. Kwiatek je k dispozici pro další připomínky na (08) 8267 1767.

Nyní se k potvrzení uvedených výsledků připravuje opakování studie na nové skupině pacientů a zdravých dobrovolníků.

Zdroj:
1. Tisková zpráva od Memorial Foundation Alison Hunter: http://sacfs.asn.au/download/CFS_BREAKTHROUGH_ADELAIDE.pdf
2. A brain MRI study of chronic fatigue syndrome: evidence of brainstem dysfunction and altered homeostasis Leighton R. Barnden, Benjamin Crouch, Richard Kwiatek, Richard Burnet, Anacleto Mernone, Steve Chryssidis, Garry Scroop, Peter Del Fante, Article first published online: 11 MAY 2011, https://doi.org/10.1002/nbm.1692

Pro ME/CFS.cz připravil: RoTa

Upozornění: Článek má výhradně informativní charakter. Než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít náročným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas.

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*