Pozvánka českých osobností na promítání filmu Unrest

Nepropást žádnou příležitost k osvětě o naší nemoci je pro nás všechny velmi důležité. Natož pak v případě, kdy se při svém světovém turné poprvé dostává do České republiky tak výrazný osvětový nástroj, jakým je film Unrest od režisérky Jennifer Brea, která zároveň založila celosvětovou kampaň Čas na nepokoje za vědecký a společenský pokrok v oblasti ME/CFS. Ing. Lenka Goldšmídová, ve spolupráci s klubem ME/CFS.cz, zrealizovala navzdory značné časové tísni tuto bleskovou akci. Jejím cílem bylo informovat významné osobnosti z medicínských a politických kruhů o unikátní možnosti zhlédnout tento oceněný film.

Termíny promítání filmu Unrest:

 • 11. 3. 2018 v 11:00 v kině Ponrepo – bez debaty po filmu
 • 14. 3. 2018 v 18:00 v kině Světozor VS – s debatou po filmu, které se zúčastní český pacient

Snímek do České republiky přiváží filmový festival Jeden svět. V jeho programu se film objevuje pod názvem Bez oddechu.* Více o promítání a filmu najdete v článku zde: http://me-cfs.eu/pozvanka-na-promitani-filmu-unrest-na-filmovem-festivalu-jeden-svet-2018-v-praze/.

Je nepochybné, že tento unikátní snímek, který celosvětově zaznamenává pozitivní ohlasy, a dokonce byl zařazen mezi 15 nejlepších dokumentárních filmů pro nominace na nejprestižnější filmovou cenu Oscar, bude přínosný i pro osvětu u nás. Na možnost jeho zhlédnutí jsme se rozhodli upozornit vybrané české lékaře a politiky zejména z toho důvodu, že promítání dokumentu bylo ústřední událostí akreditované vzdělávací akce pro zdravotnické profesionály v USA, která se konala v listopadu loňského roku. Více se o ní dozvíte na oficiálních stránkách americké vládní agentury CDC zde: https://www.cdc.gov/me-cfs/healthcare-providers/hidden-crisis.html.

Náš informační dopis jsme odeslali těmto českým osobnostem:

 • Prof. MUDr. Jiřině Bartůňkové, DrSc., místopředsedkyni České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP
 • Doc. MUDr. Daně Horákové, Ph.D., předsedkyni Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP
 • Mgr. Soně Markové, stínové ministryni zdravotnictví za KSČM, která vstřícně reagovala na předvolební průzkum přístupu jednotlivých politických stran k otázce ME/CFS – více viz zde: http://me-cfs.eu/postoj-politickych-stran-k-mecfs-pred-volbami-2017/
 • Doc. MUDr. Leoši Hegerovi, CSc., stínovému ministru zdravotnictví za TOP 09, protože též od něj přišla vstřícná odpověď na otázky uvedeného průzkumu
 • MUDr. Vítu Kaňkovskému, poslanci za KDU-ČSL, který rovněž se zájmem odpověděl na předvolební průzkum
 • Prof. MUDr. Michalu Krškovi, CSc., předsedovi České endokrinologické společnosti ČLS JEP
 • MUDr. Josefu Štolfovi, místopředsedovi České společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP
 • MUDr. Vladimíru Weissovi, CSc., místopředsedovi České endokrinologické společnosti ČLS JEP – zástupci ambulantních endokrinologů, kterému se však zásilku nepodařilo doručit (pošta dopis vrátila zpět)

Obsah dopisu pro lékaře:

 1. Informace k promítání filmu pro lékaře viz zde (pdf)
 2. Osobní průvodní dopis pro lékaře viz zde (pdf)

Obsah dopisu pro politiky:

 1. Informace k promítání filmu pro politiky – viz zde (pdf)
 2. Osobní průvodní dopis pro politiky – viz zde (pdf)

Součástí zásilek měla být i nová kniha Já a mé ME, jako poděkování za vstřícnost a laskavé předání informace o promítání filmu též kolegům oslovených osobností. Bohužel knihy nedorazily včas, proto musely být dopisy odeslány bez nich. Jinak by hrozilo, že informace přijdou adresátům příliš pozdě. Jak nás Lenka Goldšmídová informovala, všechny dopisy pošta převzala v úterý ráno 27. 2. 2018 a náklady dosáhly 360 Kč. Objednané knihy pak dorazily až další týden dne 5. 3. 2018. Odeslány byly hned následující den, tedy 6. 3. 2018. Náklady na knihy určené pro darování lidem z výše uvedeného seznamu činily 1 680 Kč.

O dalším vývoji osvětové akce Vás budeme na našich stránkách opět informovat. Pokud chcete podpořit tuto akci, obraťte se laskavě na náš e-mail, který najdete zde: http://me-cfs.eu/kontakt/

Poděkování: Děkujeme Ing. Lence Goldšmídové, známé české pacientce s ME/CFS a externí spolupracovnici klubu ME/CFS.cz, za její obětavou činnost.

Autor akce: Ing. Lenka Goldšmídová ve spolupráci s redakcí ME/CFS.cz
Vydáno dne 6. 3. 2018

*Pozn. red. ME/CFS.cz: Název filmu Unrest do češtiny jako Bez oddechu přeložila překladatelská agentura festivalu.


Na níže uvedených odkazech se můžete pro zajímavost podívat na naši osvětovou akci z roku 2013, kdy jsme darovali významným českým osobnostem DVD s jiným, v té době dostupným a rovněž festivalově oceněným, filmem s názvem Voices from the Shadows:

Článek na oficiálních stránkách filmu najdete zde – http://bit.ly/2thYxwZ
Článek na stránkách ME/CFS.cz je k dispozici zde – http://bit.ly/2FquAzH

 

Označeno s: , , ,
5 comments on “Pozvánka českých osobností na promítání filmu Unrest
 1. Josef Slowiak napsal:

  Škoda,že nemohu tento film shlédnout.

 2. Jarka napsal:

  Lenko, připojuji se k poděkování redakce za úsilí, které jsi této i dalším aktivitám, tolik důležitým pro osvětu naši nemoci, věnovala.
  Jarka R.

 3. Lucie Špitálská mgr. napsal:

  Dobrý den, pokud je film English Friendly, promítá se v originálním znění s anglickými a českými titulky? A mohu na film Unrest jít, když nejsem lékař, ale pacientka, která s touto nemocí zkouší žít už 16. rok??

  • Dobrý den, pokud je nám známo, tak se film promítá na festivalu Jeden svět 2018 v originálním znění s českými titulky. Festival je určen široké veřejnosti a na promítání může přijít úplně každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*