Pozvánka na promítání filmu Unrest na filmovém festivalu Jeden svět 2018 v Praze

S velkou radostí vám oznamujeme blížící se zahájení největšího filmového festivalu s tematikou lidských práv na světě s názvem Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni.

V rámci tohoto filmového svátku bude v Praze promítán oceněný dokumentární film Unrest o nemoci myalgická encefalomyelitida (ME), později nepříliš šťastně přejmenované na chronický únavový syndrom (CFS). Tato akce se koná v  termínech:

11. 3. 2018 v 11:00 v kině Ponrepo
14. 3. 2018 v 18:00 v kině Světozor VS

Součástí promítání dne 14. 3. 2018 má být i následná debata o filmu. Účast v této diskuzi přislíbil český pacient.

Předprodej lístků na jednotlivé projekce odstartuje 26. 2. 2018 a vstupenky lze zakoupit přímo v uvedených kinech (i online). Více o vstupném zde: https://www.jedensvet.cz/2018/vstupne. Název filmu byl přeložen agenturou zajišťující výrobu titulků pro festival jako Bez oddechu. Pod tímto názvem jej najdete na festivalovém programu zde: https://www.jedensvet.cz/2018/program.

Mnoho pacientů si nyní jistě posteskne, že pro svůj vážný zdravotní stav nebude schopno přijít, ačkoliv by tento snímek s českými titulky velmi rádi viděli. To je bohužel realita ME/CFS, že znemožňuje dělat věci, které jsou pro zdravé lidi nebo pro lidi s jinými nemocemi běžné. Například si zajít jenom tak s přáteli do kina. Určitě ale můžete sdílet tuto informaci dál a pozvat na ni své blízké a další lidi, pro které může být tato akce užitečná a zlepšit jejich porozumění. Ani vy byste však o film opatřený českými titulky v budoucnu přijít neměli. Budeme vás v tomto směru blíže informovat, jakmile dostaneme nové zprávy o výsledcích příprav. Např. organizaci komunitních promítání můžete uspíšit svou pomocí. Pro bližší informace pište na náš e-mail.

O filmu Unrest

Unrest je osobním příběhem Jennifer Brea, která natočila upřímný portrét  svých zkušeností s nemocí ME a života dalších čtyř rodin, které trpí podobně. Prostřednictvím svého filmu žádá společnost, aby přehodnotila stigma kolem nemoci, jež postihuje miliony lidí. Světová premiéra snímku se konala na filmovém festivalu Sundance 2017, kde získal zvláštní cenu poroty. Diváci film ocenili potleskem ve stoje. Film nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci.

Nominace na Oscara

Film Unrest byl vybrán pro nominaci na nejprestižnější filmovou cenu Oscar a zařadil se tak mezi 15 nejlepších dokumentárních filmů roku. Více informací zde: Oscars: Documentary Feature Shortlist Cuts Field To 15

Promítání filmu na akreditované a bezplatné vzdělávací akci v USA

Akci spolupořádala americká vládní agentura Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) dne 30. 11. 2017 pod názvem Americká skrytá zdravotní krize: Co lékaři a ostatní potřebují vědět o ME / CFS – jak dokumentuje oceněný film a diskutují odborníci 
Obsahem akce bylo promítání filmu Unrest a diskuse s odborníky na téma ME/CFS. Vzdělávací akce byla určena pro lékaře i ostatní veřejnost. Celý program je zveřejněn zde: https://www.cdc.gov/me-cfs/healthcare-providers/hidden-crisis.html

Odkazy

Stránky festivalu Jeden svět: https://www.jedensvet.cz/
Stránky festivalu Jeden svět – informace o filmu: https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/34955-bez-oddechu
Stránky filmu: http://www.unrest.film
FB stránky filmu: https://www.facebook.com/unrestfilm/

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz
Vydáno dne 20. 2. 2018

Označeno s: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*