Jednání k ME/CFS na Ministerstvu zdravotnictví ČR III – zařadí Garanční komise ME/CFS na seznam KDP?
Vydáno: 25. 11. 2019
Poslední aktualizace: 19. 12. 2019
Autor: Redakce ME/CFS.cz – Nina L. T., Alena K.
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 minuty.
Základním předpokladem pro lepší zdravotní péči o nemocné s ME/CFS je vydání oficiálních klinických doporučených postupů (KDP). Jejich prostřednictvím se sjednotí diagnostika a léčba naší nemoci. KDP mají z hlediska nás pacientů jediný cíl. Abychom mohli jednoduše přijít ke svým lékařům a oni přesně věděli, jak postupovat při diagnostice a léčbě našeho onemocnění. Abychom všichni dostali srovnatelně kvalitní péči napříč celou Českou republikou. Od Aše až po Jablunkov a možná ještě dál, jak napovídá video níže (o spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou na projektu KDP).
Ve vyspělých zemích je koordinace přípravy KDP realizována specializovanými, nezávislými organizacemi, které mají národní význam. Např. ve Velké Británii se vývojem KDP (anglicky „clinical guideline“) zabývá Národní ústav pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE), v USA je obdobnou organizací Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ). V České republice se tímto koordinátorem tvorby KDP stala Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR). Předseda AZV ČR jmenuje Garanční komisi, jež je vrcholným odborným orgánem projektu, který se zabývá českou národní metodikou tvorby KDP. Bližší informace o Garanční komisi najdete zde.
Aktuálně se jednání o ME/CFS na Ministerstvu zdravotnictví ČR (MZ) přesunulo do té fáze, kdy ministerstvo oficiálně požádalo Garanční komisi, aby rozhodla, zda naše nemoc bude zařazena na seznam připravovaných KDP. Jinými slovy, aby se usnesla, zda dát vzniku českých doporučených postupů pro ME/CFS v rámci tohoto velkého projektu tvorby národních KDP zelenou, či nikoliv.
Jednání Garanční komise, kde by mělo toto rozhodnutí padnout, je naplánováno na 11. prosince 2019.
Určitě tedy držte palce, protože rozhodnutí Garanční komise je klíčem k úspěchu (či neúspěchu). Teprve na jeho základě bude moci začít samotná tvorba návrhu KDP pro ME/CFS.
Co se týká potřebného času na tvorbu KDP, předpokládá se, že délka procesu (u všech nemocí, nejen u ME/CFS) bude trvat cca 10–12 měsíců. Kontrola a doplnění formálních náležitostí, příprava zveřejnění atd., pak další cca 1–4 měsíce. Celý proces od začátku do zveřejnění finální podoby na portálu KDP bude trvat tedy v průměru cca 12–16 měsíců. Zcela přesně se doba trvání práce na vývoji KDP odhadnout nedá.
Co je pro všechny zúčastněné důležité, před finálním schválením KDP bude jejich návrh uveřejněn k veřejné oponentuře. Jak tento proces probíhá, se můžete seznámit na příkladu tří KDP, které jsou k veřejné oponentuře aktuálně předloženy zde: https://kdp.uzis.cz/index.php?pg=aktuality&aid=14
Schválené (hotové) KDP musí být aktualizovány vždy při zásadních vědeckých objevech (změnách vědeckých důkazů), avšak nejpozději ve čtyřletých intervalech.
Podrobnějšími informacemi o tom, jak vznikají návrhy KDP, se budeme zabývat až v následujícím článku. Zatím počkáme, jak Garanční komise o KDP pro ME/CFS rozhodne. O výsledku jednání Garanční komise a všech dalších krocích vás budeme informovat na těchto stránkách. Výsledek jednání přineseme, jakmile nám ho MZ sdělí.
Jedná se o složitou problematiku, proto pokud vám něco v našich informačních článcích není jasné a chcete se zeptat, neváhejte se obrátit na náš kontaktní e-mail. Rádi články na základě vašich podnětů doplníme.
Další informace:
- O průběhu jednání ve věci KDP a zařazení ME/CFS zpět do „důchodové“ vyhlášky se dočtete v tomto článku: http://me-cfs.eu/jednani-k-me-cfs-na-ministerstvu-zdravotnictvi-cr-navrh-kulateho-stolu-se-zahranicnimi-odborniky/
- Na vaše případné dotazy rádi odpovíme na našem kontaktním e-mailu ZDE.
- Informace o našich dřívějších snahách o standardizaci zdravotní péče ME/CFS v ČR najdete ZDE.
- Základní informace o KDP uvádí následující video (18. 10. 2018):
Zdroj:
1. Informace podané Oddělením podpory práv pacientů MZ
2. https://kdp.uzis.cz/index.php?pg=aktuality&aid=1
3. http://www.mzcr.cz/dokumenty/nikoliv-%E2%80%9Ekucharka-pro-pacienty-ale-doporucene-postupy-ke-sjednoceni-pece-urcen_16165_3684_1.html
4. https://www.sneh.cz/_texty/konf_2019_1_6.pdf
Aktualizace 19. 12. 2019
Podle aktuální informace z Oddělení práv pacientů MZ zatím bohužel není výsledek jednání Garanční komise k dispozici.
Napsat komentář