ME/CFS: Výběr z výzkumu k 12/2019

Vydáno: 9. 12. 2019
Autor: Redakce ME/CFS.cz – Ing. Jan Choutka, Nina L. T.

Zdroj obr: Hierarchie vědeckých důkazů, https://www.eufic.org/en/understanding-science/

Zdroj obr: Hierarchie vědeckých důkazů, https://www.eufic.org/en/understanding-science/

Každý den se na internetu dozvídáme o nových výsledcích lékařských výzkumů. Tyto zprávy zní často fantasticky a máme z nich dojem, že nový lék pro určitou nemoc je otázkou již jen pár týdnů. Ve skutečnosti ale potrvá několik let, než se nový lék (či metoda) dostane k nemocným. Ověření účinnosti a bezpečnosti je velmi dlouhý a nákladný proces. Někdy se k pacientům nová léčba ani nedostane, protože velká klinická studie, která bude následovat po nadějných menších, bohužel selže. Jak se tedy máme vyznat v labyrintu nových vědeckých poznatků?

Zaprvé je důležité posuzovat nový výzkum v kontextu publikovaných studií souhlasných i protikladných. Přitom je potřeba věnovat pozornost druhu těchto studií, protože síla vědeckých důkazů vytvořených různými typy studií se liší (jak ukazuje úvodní obrázek). Zadruhé je při přijímání nových informací nutné postupovat umírněně a opatrně! Co se dnes jeví jako převratná studie s dalekosáhlými důsledky, se zítra může ukázat jako pravý opak. Zvraty jsou běžnou součástí vědeckého výzkumu.

Vzhledem k tomu, že bohužel trpíme nemocí, která na svůj diagnostický test a kauzální lék ještě stále čeká, tak se o výzkum (a jeho financování) logicky zajímáme více než lidé s nemocemi, u nichž jsou diagnostika i léčba již dostupné. Pro většinu z nás je ale dost těžké zjišťovat, které ze studií jsou opravdu důležité, které jsou spíše jen zajímavé, a u kterých je dokonce důvod k pochybnostem o jejich výsledcích. Náš kolega se rozhodl tuto situaci trochu usnadnit. Připravil výběr odborných článků z poslední doby, které by neměly uniknout pozornosti žádného zájemce o aktuální výzkum ME/CFS.

Výběr studií je k dispozici ZDE (soubor PDF)

Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*