Australští výzkumníci identifikovali skupinu genů spojených s CFS – studie Dubbo

5. července 2007

Tým z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney (UNSW) vedený profesorem Andrew
Lloydem prověřil více než šest miliónů částí DNA informací ze vzorků krve od 15 pacientů s infekční mononukleózou, včetně těch, u nichž se rozvinul postinfekční syndrom.
Cílem vědeckého týmu bylo identifikovat geny, které se projevují aktivněji u lidí, u nichž se rozvinula únava, a objasnit, co způsobuje  nevysvětlený stav.

Výzkumníci prostudovali 30 000 genů. Třicet pět z nich mělo jinou „genovou expresi“ u pacientů, kteří se zotavili z nemoci rychle, na rozdíl od těch, u nichž se rozvinul postinfekční syndrom a museli měsíce zakoušet fyzickou a nebo duševní slabost. Genová exprese (gene expression) je významným faktorem, neboť je procesem, ve kterém je genová DNA sekvence přeměňována v proteiny, což určuje projevy nemoci.

Je velice pravděpodobné, že jeden, nebo možná více těchto genů, bude klíčem k porozumění CFS„, řekl Andrew Lloyd, profesor infekčních chorob v univerzitním Centru pro výzkum infekcí a zánětů, který řídil výzkum.

Tato zjištění zvyšují váhu vědeckých hypotéz o existenci specifického syndromu odlišeného od poruch nálady nebo depresí. Výsledky výzkumu nemoci, která USA stojí ročně 9.1 miliardy  dolarů ve ztracené produktivitě práce, se shodují s předchozí studií z r. 2004, provedenou  výzkumníky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě.

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Zdroj:
UNSW Sydney, Chronic fatigue: clues in the blood, 5. 7. 2007, https://newsroom.unsw.edu.au/news/chronic-fatigue-clues-blood

Výzkum byl publikován v Journal of Infectious Diseases :
http://www.journals.uchicago.edu/JID/home.html

Související odkazy:
Model of Post Infective Fatigue Forming: the Dubbo Studies, 4. 3. 2012, Phoenix Rising, http://phoenix-cfs.org/Dubbo%20Studies.htm

Pozn. red. ME/CFS.cz: U prodloužené rekonvalescence po infekční mononukleóze může trvat až dva roky, než potíže ustoupí. Pouze u 22 % případů se vyvine ME/CFS, zatímco 78 % se samovolně uzdraví. (IOM, 2015

Označeno s: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*