Chronický únavový syndrom spojován s enteroviry – výzkum dr. John Chia

Online vydání Žurnálu klinické patologie  ze dne 13. září 2007 přineslo výsledky studie Dr. Johna Chia, specialisty na infekční choroby, soukromě praktikujícího v kalifornské Torrance. Studie spojuje CFS s enteroviry, jež zapříčiňují akutní respirační a gastrointestinální infekce. Jejím spoluautorem se stal lékařův 24letý syn Andrew Chia, u kterého byl diagnostikován vysilující CFS již v roce 1997. Tato nepříznivá událost se stala jeho otci motivací pro započetí výzkumné práce.

Mnoho různých virů bylo již dříve spojováno s CFS včetně viru Epstein-Barrové, cytomegaloviru a parvoviru, společně s enteroviry. Existuje více než 70 různých druhů enterovirů, které mohou ovlivňovat centrální nervovou soustavu, srdce a svaly, což odpovídá příznakům CFS.

Při výzkumu byla provedena endoskopie a odebrána žaludeční biopsie od 165 pacientů s CFS, kteří všichni trpěli dlouholetými gastrointestinálními potížemi (jež jsou u těchto pacientů běžné). 82 procent vzorků od testovaných pacientů s CFS bylo pozitivních na enterovirální částečky, ve srovnání s pouhými 20 procenty vzorků od zdravých osob. U mnoha pacientů proběhla počáteční infekce o mnoho let dříve (až o 20 let).

Významná podmnožina pacientů s CFS může mít chronické, diseminované (rozptýlené), necytolytické formy (nezpůsobující rozpad buňky) enterovirální infekce, které mohou být diagnostikované biopsií žaludku. Výzkum odkrývá nové možnosti pro studium chování těchto virů a metod, jak je lze zničit.

Podle: Chronic fatigue linked with enterovirus infection, Reuters, 21. 9. 2007 (9:29 PM), online: https://uk.reuters.com/article/health-enterovirus-infection-dc/chronic-fatigue-linked-with-enterovirus-infection-idUKCOL17002320070921

Autor příspěvku: Redakce ME/CFS.cz

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*