XMRV nalezen u holandských pacientů

Toto tiskové prohlášení bylo uveřejněno dne 16. 4. 2010 holandským novinářem Toine de Graaf.

Gendringen, 16. 4. 2010 – Výzkumníci z UMC St. Radboud vydali v únoru 2010 prohlášení, že XMRV nebyl nalezen v krvi holandských pacientů se syndromem chronické únavy (ME/CFS). Zamlčeli, že američtí výzkumníci našli stopy tohoto retroviru ve vzorcích krve od stejných pacientů, jak zveřejnil časopis Ortho ve své online verzi.

O XMRV čtěte zde: http://me-cfs.eu/caste-otazky-a-odpovedi-k-xmrv/, pozn. red. ME/CFS.cz

Již několik let pátrají vědecké týmy po biologické příčině ME/CFS, ale vždy bez úspěchu. Loni v říjnu Američané oznámili veřejnosti zásadní objev. Výzkumníci z Whittemoreových Petersonova institutu (WPI) v Renu našli retrovirus XMRV u mnoha pacientů s ME/CFS. Po 2,5letém výzkumu byla tato studie publikovaná v předním vědeckém časopise SCIENCE.

Výzkumníci z UMC St. Radbout měli jisté pochybnosti a rozhodli se zopakovat výzkum ze Science, tentokrát použili zmražené krevní vzorky holandských pacientů z let 1991-1992. Byla provedená studie pod vedením nijmegenského experimentálního virologa dr. Franka Kuppevelda a internisty dr. Jose van der Meera. Neobjevili ale nic. Ani v krvi 32 pacientů, ani ve 43 kontrolních vzorcích nebyl retrovirus nalezen. UMC St. Radbboud o tom vydalo tiskové prohlášení na konci února 2010. Dnes je již zřejmé, že některé věci zůstaly utajené.

Tento týden byl zveřejněn dopis Annette Whittermore, která je ve vedení WPI.

V TOMTO DOPISE PÍŠE, ŽE NA ŽÁDOST FRANKA VAN KUPPEVELDA OTESTOVALI NĚKTERÉ VZORKY KRVE HOLANDSKÉ KOHOROTOVÉ STUDIE PŘED DOKONČENÍM NIJMEGENSKÉ STUDIE. WPI INSTITUT NALEZL STOPY XMRV V TĚCHTO VZORCÍCH.

Kohortová studie – sledované osoby jsou rozděleny do skupin (kohort). Obvykle bývají definovány dvě skupiny, exponovaná a kontrolní a výsledky obou skupin jsou porovnány, pozn. red. ME/CFS.cz

A. Whitermorová říká, že má k dispozici emailovou korespondenci, která ukazuje, že Van Kuppeveld si byl vědom výsledků zkoumání WPI předtím, než byla holandská studie zveřejněná v British Medical Journal (BMJ). (https://doi.org/10.1136/bmj.c1018)

Internetová verze Ortho poskytuje rekonstrukci událostí založených na rozhovoru s dr. Judy Mikovits, ředitelkou výzkumu ve WPI. Internetová verze se shoduje s dubnovým vydáním Ortho, kde je XMRV věnovaná další pozornost.

Článek v Ortho http://www.ortho.nl/bestanden/artikelen/ortho102laatstenieuwsxmrvb.pdf (odkaz již není funkční, pozn. red. ME/CFS.cz)

Další odkazy:
Detection of an Infectious Retrovirus, XMRV, in Blood Cells of Patients with Chronic Fatigue Syndrome
http://www.euro-me.org/news-Q42009-001.htm

More details on the original research published in Science magazine
http://www.wpinstitute.org/xmrv/index.html (odkaz již není funkční, pozn. red. ME/CFS.cz)

Annette Whittemore of the Whittemore-Peterson Institute has issued the following letter to Dr McClure who was involved in the research by ICL
http://www.wpinstitute.org/news/docs/DearDrMcClureaw4.pdf (odkaz již není funkční, pozn. red. ME/CFS.cz)

Documented involvement of Viruses in ME/CFS
http://www.investinme.org/Article

Zdroj: http://www.euro-me.org/news-Q22010-004.htm

Pro ME/CFS.cz připravila: Jana T.

Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/

Více o XMRV na stránkách ME/CFS.cz zde: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*