Holandská tisková zpráva: Pozitivní „studie XMRV“ otázkou času

Praha 3. května 2010

Loni v říjnu američtí vědci představili zásadní objev ve výzkumu syndromu chronické únavy (CFS), který byl publikován v prestižním časopise Science. Nalezli stopy retroviru XMRV v krvi pacientů s CFS. Poté tři skupiny evropských výzkumníků, včetně holandské skupiny z Nijmegenu, nemohly tyto nálezy potvrdit (https://doi.org/10.1136/bmj.c1018). Přesto se na Mezinárodní konferenci o retrovirech v Praze – www.crm2010.org (tento odkaz již není funkční, pozn. red. ME/CFS.cz) vyjasnilo, že první pozitivní replikace americké studie ze Science se zdá být jen otázkou času.

Informace o XMRV v češtině viz zde: http://me-cfs.eu/caste-otazky-a-odpovedi-k-xmrv/ (pozn. red. ME/CFS.cz)

Červnové číslo (2010) holandského časopisu Ortho se zaměří na několikadenní pražskou konferenci, která dnes končí. Jeden den se diskutovalo zejména o tomto novém retroviru. Zasvěcení se shodují na tom, že negativní studie XMRV, které byly zatím zveřejněné, nebyly přesnými replikacemi americké studie. Několik skupin výzkumníků použilo techniky, které se přespříliš lišily od těch, jež použili vědci v USA. To platí i pro ještě nepublikovanou německou studii, kde nebyl XMRV nalezen ve vzorcích krve od pacientů s CFS.

Nedávno navštívila americká vědkyně dr. Judy Mikovits (z WPI) několik evropských výzkumných skupin, aby jim pomohla se správnými laboratorními technikami. Nyní je jasné, že se tyto návštěvy začínají vyplácet. Během pražské konference J. Mikovits ještě jednou detailně vysvětlila komplexní metodiku Whittemorových-Petersonova institutu (WPI), Národního centra pro rakovinu (NCI) a Clevelandské kliniky. Tato metodika kultivace viru je naprosto nezbytná, protože XMRV je přítomen pouze ve velmi nízkých koncentracích v periferní krvi.

Dr. Francis Ruscetti z renomované NCI – americké vládní agentury – řekl pro časopis Ortho, že doufá, že veškeré tyto spory utichnou v roce 2011. Je zvláště překvapen skutečností, že výzkumníci UMC St. Radboud v Nijmegenu zamlčeli ve své publikaci, že Američané našli stopy XMRV ve stejných vzorcích krve od nizozemských pacientů. „Nevím, jak se s tím vypořádají eticky,“ řekl Ruscetti. „Myslím si, že toto není dobrá věda.“ Ruscetti znovu poukázal, že WPI, NCI a Clevelandská klinika použily ve svém výzkumu čtyři postupy. „U negativních studií se zkoušelo pouze jedním.“ Ruscetti také ventiloval své znechucení nad tím, co nazývá „tichou kampaní“ (pomluv) o kontaminaci. Podle nijmegenských výzkumníků Američané kontaminovali nebo znečistili nizozemské vzorky krve.

Mimo jiné je dr. Ruscetti podporován profesorem Johnem Coffinem, který je spojen s NCI a s Tufts univerzitou v Bostonu. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších retrovirologů na světě. „Lidé jsou znepokojeni spornou otázkou kolem kontaminace,“ řekl J. Coffin. „Ale zatím opravdu nic nevíme. Nemáme žádný záznam. Ve skutečnosti spousta studií byla provedena v NCI, v laboratoři Francise a Sandry Ruscetti. Mají dlouholeté zkušenosti s těmito viry a jsou to velmi opatrní pracovníci.“

J. Coffin opětovně zdůraznil, že replikace studie se musí provádět přesně stejným způsobem. „V žádné z těchto doposud publikovaných studií s negativním nálezem XMRV, nebyl virus kultivovaný,“ řekl J. Coffin. „Toto prováděla pouze studie publikovaná v Science, což je velmi závažný bod. “

Výzkumní pracovníci z Nijmegenu nebyli přítomni na této význačné konferenci.

Zdroj: http://esme-eu.com/news/dutch-press-release-positive-xmrv-study-a-matter-of-time-article340-7.html (Společnost ESME v roce 2012 ukončila činnost, pozn. red. ME/CFS.cz)

Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/

Více o XMRV na stránkách ME/CFS.cz: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*