Vánoce 2007

Vážení čtenáři,

rok 2007 se zvolna nachýlil do svého závěru. V loňském roce jsme vyslovili přání, aby příznivý vítr nových poznatků nadále vál do plachet lodi, na které se společně plavíme rozbouřenými vodami života se složitou chronickou nemocí. Vítr zčerstva k nám vanoucí z různých končin světa a zejména ze zámoří v naší zemi bohužel narazil na pevnou byrokratickou hráz neuváženého zapírání tohoto vážného zdravotního problému. Historie prozrazuje, že každá stavba vybudovaná na takto vratkých základech musí pod náporem pravdy povolit a nemůže obstát ani u nás v Česku.

Chronický únavový syndrom bývá nazýván neviditelnou nemocí. I zde se nabízí metafora větru, tentokrát jako nepředvídatelného živlu, který nelze spatřit, a přesto dokáže vyvrátit statný dub i s kořeny. Ačkoli sám o sobě není vidět, jeho následky jsou ohromné a nepřehlédnutelné, stejně jako následky chronického únavového syndromu tragicky vtištěné do životů pacientů a jejich rodin. Zatímco následky běžného větru by s následky vichřice nikdo nezaměnil, propastný rozdíl mezi následky běžné únavy a chronického únavového syndromu nikdo vidět nechce.

Zásluhou obětavých dobrovolníků, jimiž jsou v první řadě poskytovatel webového prostoru a technické podpory, překladatel, organizátoři petiční iniciativy pacientů budou webové stránky http://www.me-cfs.cz i v příštím roce sloužit všem lidem, kteří se chtějí o této zrádné nemoci dozvědět objektivní informace. V našem společném úsilí budeme pokračovat v duchu hesla, jež o chronickém únavovém syndromu platí dvojnásob, a zní:

„Čím více víš, tím méně trpíš.“

Přejeme vám nerušené prožití vánočních svátků

Vaše redakce

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*