Tisková zpráva: Studie předních vědců hlásí silné spojení syndromu chronické únavy s retroviry MLV

27. srpna 2010, Praha

Dne 23. srpna 2010 byla publikována studie, která dokumentuje silné spojení syndromu chronické únavy s viry příbuznými virům myší leukémie (MLV). Syndrom chronické únavy (CFS) je vleklé závažné multisystémové onemocnění, jehož rozvoji nejčastěji předchází výskyt akutní infekce.

Tým respektovaných vědců z Amerického úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), Národního ústavu zdraví (NIH) a Harvardské lékařské fakulty (HMS) pod vedením dr. Harveye Altera, laureáta Laskerovy ceny, prokázal sekvence MLV u 86,5 % pacientů s CFS ve srovnání s 6,8 % u zdravých dárců krve.

Autoři uvádějí: „Naše výsledky jasně podporují stěžejní tvrzení pilotní studie Lombardiho a kol. (Science 2009), že MLV-příbuzné viry jsou spojené s CFS a jsou přítomné u některých dárců krve. Prostřednictvím dalších studií bude nutné zjistit, zda existuje stejně silná asociace s MLV i v jiných skupinách pacientů s CFS, zda tyto viry hrají příčinnou roli v rozvoji CFS, a zda představují hrozbu pro zásoby krve.“

Studii „Detection of MLV-related virus gene sequences in blood of patients with chronic fatigue syndrome and healthy blood donors, Alter, 2010“ publikoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences a je dostupná online zde https://doi.org/10.1073/pnas.1006901107.

Kontakt:
Pověřená zástupkyně Zdravotně postižených ME/CFS – ČR
Lenka Králová
Libina 767, 788 05
e-mail: me-cfs@seznam.cz
web: http://www.me-cfs.cz

Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV a MLV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*