Celebrity s CFS – Cher

Trápení zpěvačky způsobené virem Epsteina Barrové (EBV) bylo v průběhu let dobře zdokumentované a pop diva nikdy svůj stav netajila. V roce 1992 přerušila kariéru a oznámila, že důvodem je právě EBV.

EBV se vyskytuje poměrně běžně. Nemusí působit zdravotní potíže, ale u 35 – 50 % případů se vyvine infekční mononukleóza. Virus zůstává v těle po celý život a může se za určitých nepříznivých okolností reaktivovat. Pokud potíže trvají déle než 6 měsíců, zjišťuje se, zda pacient splňuje kritéria pro syndrom chronické únavy (CFS).

Zpěvačka, která si tvrdou prací budovala kariéru již od svých 17 let, popsala zkušenosti s nemocí v rozhovoru pro BBC těmito slovy:

„Páni, nemoc byla tak devastující… Téměř tři roky jsem nebyla schopná pracovat.“

Trpěla soustavným nachlazením a záněty průdušek. Nakonec se potýkala s těžkým zápalem plic. Příznaky byly tak prudké, že se obávala o svůj život. Za léčbou cestovala do Německa, protože jí připadaly tamní medicínské možnosti nesrovnatelně lepší než v USA. Špatné zkušenosti s domácími lékaři vyjádřila v USA Today:

„Když mi byla na konci 80. let stanovena poprvé diagnóza, lékaři mi řekli, že jsem blázen.“

V roce 2008 hvězda údajně prodělala další vzplanutí nemoci následkem kterého musela odložit několik vystoupení, ačkoliv její tiskový mluvčí oznámil, že zdravotní potíže způsobil suchý pouštní vzduch ve Vegas, kde vystupovala. Zprávu zveřejnil MailOnline.

Více čtěte na:
http://www.celebrities-with-diseases.com/celebrities/cher-suffers-from-epstein-barr-virus-6792.html (odkaz již není funkční)
http://www.usatoday.com/life/music/news/2008-02-06-cher-side_N.htm (odkaz již není funkční)
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1069902/Cher-health-mystery-cancels-Vegas-shows.html
http://oslersweb.com/_roll_call__76559.htm (odkaz již není funkční)

Seznam osobností s ME/CFS: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_with_chronic_fatigue_syndrome

Pro ME/CFS.cz připravil: RoTa

Dále čtěte článek Sportovci s CFS: http://me-cfs.eu/sportovci-s-cfs/

 

Označeno s: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*