Tisková zpráva Klub ME/CFS.cz: Retrovirus XMRV možnou příčinou syndromu chronické únavy

Tisková zpráva
16. října 2009, Praha

Nedávno objevený retrovirus XMRV je podle vědecké studie spojován s nemocí myalgická encefalomyelitita/ syndrom chronické únavy (ME/CFS). Může jít o dlouho hledanou příčinu této vážné neuro-imunitní nemoci, která podle odhadů postihuje až 40 tisíc osob v ČR, 2 miliony v Evropě a 17 milionů lidí po celém světě.

Vědci z Whittemore Peterson Institutu pro neuro-imunitní nemoci (WPI) se spolupracovníky z Národního institutu pro rakovinu a medicínským centrem Cleveland Clinic objevili, že XMRV infikoval buňky imunitního systému v krvi pacientů s ME/CFS. Studii otiskl prestižní vědecký časopis Science ve svém čísle z 8. října 2009. https://doi.org/10.1126/science.1179052

Judy Mikovits, Ph.D., ředitelka výzkumu ve WPI a vedoucí vědeckého týmu, říká: „Po publikování studie jsme pokračovali v naší práci a vir byl nalezen u téměř 98 procent z 300 pacientů se syndromem.“ Zároveň s dalšími vědci upozorňuje, že teprve další studie mohou odhalit přesnou roli XMRV u ME/CFS. Pro New York Times dále sdělila: „Domnívám se, že se prokáže, že to, co bylo považováno za psychiatrickou nemoc, je ve skutečnosti infekční choroba.”

XMRV je teprve třetí známý lidský infekční retrovirus; první je HIV, který způsobuje AIDS, a dále HTLV, který může zapříčinit leukémii a zhoubné nádory lymfatické tkáně. XMRV je zatím spojován se dvěma nemocemi – rakovinou prostaty a ME/CFS, ale jeho objev může mít důsledky i pro studium dalších chorob.

Originál tisk. zprávy WPI.

Zprávu o novém vědeckém objevu přejaly významné světové agentury, např.: Reuters,  AP. Informovala o ní přední světová média: The New York TimesTelegraph, nebo BBC.

Kontakt:

Pověřená zástupkyně Zdravotně postižených ME/CFS – ČR
Lenka Králová
Libina 767, 788 05
e-mail: me-cfs@seznam.cz
web: http://www.me-cfs.cz


Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/

 

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*