Přírodní progesteron, osobní zkušenost pacientky s fibromyalgií

Těší nás, pokud se čtenáři rozhodnou prostřednictvím našich stránek informovat ostatní nemocné o svých zkušenostech, které mohou být nápomocné při obtížích provázejících stavy při chronickém únavovém syndromu (CFS) nebo fibromyalgii (FM).

Dále již z e-mailu paní Martiny H.:

Dobrý den,
posílám Vám výtah ze zajímavé knihy o přírodním hormonu – progesteronu. Opravdu, po dvou měsících užívání progesteronu v potravinovém doplňku Menolistica, se mi zmírnila fibromyalgická bolest a související potíže o třičtvrtiny a to je za deset let mého onemocnění obrovský úspěch s nějakou doplňkovou bylinnou léčbou.

Léčba přírodním PROGESTERONEM

/Z knihy Alternativa estrogenu – přír. hormonální terapie rostlinným progesteronem; napsaly ji r.1997 – R. Martinová, J. Gerstungová, vydala Pragma 2005/

– 1  –

Při přebytku ESTROGENU dochází k různým civilizačním zdravotním problémům, mezi které zvláště patří hormonální poruchy a změny /menopauza, premenstruační syndrom atd./, cévní poruchy, fibromyalgie – bolesti svalů a kloubů, artritida, deprese, řídnutí kostí /osteoporóza/, řídnutí vlasů, rakovina ženských i mužských pohlavních orgánů, rakovina prsu, snížení hormonu štítné žlázy, dále únava, zimomřivost atd.

Je tedy nutné dodat něco, co tělu zamezí tvořit estrogen, a to přírodní progesteron! Lékaři mylně např. při menopauze předepisují syntetické hormony, mezi nimiž je i estrogen, které ještě naopak prohlubují vznik či pokračování výše uvedených zdrav. problémů. Většina lékařů o přírodním progesteronu nic neví a pokud náhodou ano, tak ho nedoporučí, protože farmaceutický průmysl musí vydělávat a tudíž jsou tu hormony na předpis.

Dodáváním přír. progesteronu můžeme zmírnit výše uvedené nemoci a dále dochází k obraně proti hypoglykemii, k normalizaci srážlivosti krve, k úpravě hormonů štít. žlázy, působí proti vytváření prsních cyst, udržuje zdravou dělohu, vaječníky, upravuje menstruaci a mírní křeče /které způsobuje vyčerpání hormonu z nadledvin a překrvení dělohy/, je přírodním antidepresivem, mírní astma, alergii, migrény, nespavost a epilepsii.

Přír. progesteron nemá žádné vedlejší účinky, jen samé pozitivní.

Progesteron si tělo umí vytvořit v menším množství i samo, a to z tzv. dobrého cholesterolu /mají jej i muži/, dále se progesteron tvoří ve vaječnících hl. v době od ovulace po první den menstruace /proto tobolky přír. progesteronu cca 10 dní před menstruací vysadit, a prvním dnem menstruace, kdy nastává hluboký pokles progesteronu, je zase užívat/ a v době 3. trimestru těhotenství /7.-9. měsíc/! Při menopauze hladina progester. prudce klesá, proto nutno dodávat!

Menší množství přír. progesteronu najdeme i v potravě jako jsou:
brambory, rýže, pšenice, kvasnice, kapusta.

– 2 –

Přírodní e s t r o g e n /je obsažen v sójových produktech/ nám také napomáhá, protože chrání před přemírou vlastního ženského estrogenu, který vytváří vaječníky a nadledvinky.

Produkci a účinnost progesteronu podporuje přísun vitamínu B, D, E a zinku !!Pokud je užíváme, jistou dobu netřeba ani progesteron dodávat.

A teď to nejdůležitější:
Jak dodat přírodní progesteron tělu jinak než z potravy?!
———————————————-
Dvěma způsoby – buďto přírodním progesteronovým krémem, který je ovšem v ČR téměř nedostatkový a velmi drahý a nebo dostupnější forma –
najděte si potravinový doplněk, který obsahuje přír. progesteron z byliny, tzn. že je tam bylina YAM /JAM/ neboli SMLDINEC !
Např. doplněk stravy Menolistica /pro ženy/ a Androlistica /pro muže/ atp.
———————————————

Mezi léčebné doplňky doporučované při CFS a FM patří DHEA, u nás ovšem není dostupný, ačkoli v jiných zemích většinou ano. Naštěstí existuje alternativa pro DHEA, je jí právě výtažek z rostliny Smldinec.

Dále z praxe::
Osteoporóza – zrychlující se řídnutí kostí je způsobeno snížením hladiny progesteronu, vyvolaným absencí ovulace v menstruačním cyklu. Progesteron stimuluje růst kostí, tzn. i při osteoporóze dochází ke zlepšení, kdežto synteticky dodávaný estrogen nejenže pouze pozastavuje postupující osteoporózu, ale má i velmi vážné vedlejší účinky.

Antikoncepce – antikoncepční pilulky a dokonce i nitroděložní tělíska blokují tvorbu progesteronu ve vaječnících. Takové prostředky mj. mohou způsobit neplodnost, tloustnutí, křeče a sklon k cukrovce, protože dlouhodobě stimulují slinivku.

Rakovina prsu – i krátkodobé užívání estrogenu či jiných syntetických hormonů znamená 40%-tní riziko rakoviny prsu; mj. i časté ozařování mamografem je velmi nebezpečné.

FIBROMYALGIE /bolesti svalů/ – se podobá chronickému únavovému syndromu. Symptomy se dají přiřadit všem charakteristikám nedostatku progesteronu či dominaci estrogenu!

Autor příspěvku: Martina H.

Upozornění: Informace, názory a doporučení chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, což má pomoci k formování vlastních názorů a aktivní účasti na řešení individuální situace. Nikoli však nenahrazuje lékařská doporučení! Pokud se rozhodnete vyzkoušet publikované zkušenosti, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí a nesete veškerou odpovědnost. Článek má pouze informativní charakter a vyjadřuje názory a zkušenosti jeho autora.

Dále navštivte: http://me-cfs.eu/hledani_fungujici_lecby/

 

Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*