Chronický únavový syndrom spojen s virem HHV-6

Přeloženo z ChronicFatiguesupport.com
28-02-2005
Distribuční zdroj: PrimeZone Media

Datum: 18. února 2005

SANTA BARBARA, Kalifornie, 18. února 2005 (PRIMEZONE) – Nadace HHV-6, což je asociace pro šíření povědomí, získávání finančních zdrojů a další výzkum lidské skupiny DNA virů 6 (HHV-6) dnes oznámila, že některé případy chronického únavového syndromu (CFS) mohou být spojeny s variantou 6 A lidské skupiny DNA virů (HHV-6). Oznámení přichází v zápětí po Mezinárodní konferenci o výzkumu únavy konané v Japonsku od 9. do 11. února. Konference se zúčastnilo asi 200 vědců z celého světa.

Studie zkoumající roli tohoto viru u CFS měly po léta protichůdné výsledky. Virus HHV-6 byl objeven na konci osmdesátých let. Varianta B je velice běžná, má ji 95% populace, u dětí způsobuje růžovku (malé červené neohraničené skvrny v obličeji). Méně běžná varianta A bývá spojována s CFS, roztroušenou sklerózou a může urychlit postup HIV. Dr. Ablashi podal zprávu, že při použití korektní testovací metody je silný vztah mezi HHV-6 a CFS.

Dr. Dharam Ablashi, spoluobjevitel viru a předseda vědecké rady Nadace HHV-6 řekl: „Podstatným důvodem, proč hledání role tohoto viru u CFS trvalo tak dlouho, je fakt, že je velice těžké virus odhalit. Virus je „neurotropní“ (tj. mající přednostní vztah k nervovému systému) v tom smyslu, že dává přednost mozkové tkáni. Je dobře možné najít významnou infekci v mozkové tkáni, ale přitom při testování DNA není virus odhalen.

Dr. Daniel Peterson, vedoucí specialista na CFS na klinice Sierra Internal Medicine v Nevadě, podpořil toto zjištění. Prováděl odsátí míšní tekutiny u pacientů s abnormálním MRI nebo s těžkými problémy poznávacích (kognitivních) funkcí a u 20% těchto pacientů našel aktivní virus HHV-6A v míšní tekutině. 29% procent pacientů bylo v séru pozitivních alespoň jednou a mnoho pacientů, kteří byli pozitivní v míšní tekutině, nebylo pozitivních v krvi, varoval Peterson. „Ani když to nenajdete v krvi, neznamená to, že to tam není.“

„Nyní je naším primárním cílem dostat na trh test, který bude citlivým indikátorem aktivní infekce,“ řekla Kristin Loomisová, výkonná ředitelka Nadace HHV-6. „Důkazy prezentované na konferenci mají před sebou dlouhou cestu, než rozptýlí názory dosud udržované některými lékaři, že CFS je čistě psychiatrické onemocnění.“

Na konferenci bylo prezentováno množství faktů svědčících ve prospěch infekční příčiny CFS. Dr. Takeshi Sairenji z Tottori University referoval o zjištění, že 60 % CFS pacientů oproti 11 % v kontrolní skupině mělo průkazně chronicky aktivovány antivirové dráhy. Dovozoval, že CFS může být zapříčiněn interferony virových infekcí jako je HHV-6, Epstein-Barrové virus a Borna virus. Dr. Peterson léčí některé nejtěžší případy nitrožilní antivirovou terapií a většina z nich na to reaguje kladně. Neříká jim, že mají CFS, ale že mají subakutní encefalopatii HHV-6A. Jiní tomu začali říkat Petersonův syndrom.

Další informace o vědeckých zjištěních a kde se nechat otestovat najdete na www.hhv-6foundation.org.

O Nadaci HHV-6

Nadace HHV-6 sponzoruje výzkum týkající se role HHV-6 u CFS, roztroušené sklerózy, HIV, epilepsie a u dalších stavů. Součástí nadace je poradní vědecká rada složená z vedoucích světových expertů na HHV-6. Nadace sponzoruje základní výzkum v této oblasti. Nadace je podporována soukromými dary. Pro více informací o Nadaci HHV-6 navštivte www.hhv-6foundation.org nebo volejte na číslo 805-969-1174.

KONTAKT:
Media Contact:
HHV-6 Foundation
Kristin Loomis
Executive Director
(805) 969-1174
kristin_loomis@hhv-6foundation.org

HHV-6 Foundation & Department of Microbiology & Immunology
Dr. Dr. Dharam Ablashi
Scientific Director
Georgetown University School of Medicine
(302) 947-9634
k.ablashi@att.net

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Upozornění: Článek má pouze informativní charakter.

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*