‚Odemykají‘ vědci genetiku ME/CFS?

Přeloženo z ChronicFatiguesupport.com
3.6. 2005

V současné době neexistuje test na chronický únavový syndrom.

Vědci identifikovali tisíce genů, které mohou hrát roli v chronickém únavovém syndromu (CFS). Tým z univerzity v Glasgowě nalezl mezi 50 lidmi s tímto onemocněním zvláštní typ genetické aktivity.

Tento tým věří, že jeho práce, která je ještě v raném stádiu, by mohla vést ke stanovení diagnostického testu a k nové léčbě.

CFS – nebo myalgická encefalomyelitida (ME) – býval znevažován jako „chřipka mladých úspěšných lidí“ (yuppie flu) a jako nemoc byl široce uznán teprve v posledních letech.

Genový podpis

Vedoucí výzkumník Dr. John Gow řekl: „Vývoj si vyžádá ještě rok, než vznikne akceptovaný diagnostický test. Také potřebujeme udělat nějaké pokusy s terapií, než se stane široce dostupným. Ale je to vzrušující.

Při výzkumu celého geonomu 50 lidí s CFS byly odhaleny některé odlišné geny od těch, které se vyskytují u zdravých lidí stejného věku a pohlaví. Myslíme si, že můžeme najít léčbu, která bude pacientům prospěšná.“

Dr Gow

Dr. Gow řekl: „Identifikovali jsme geny, které byly oproti genům v normální zdravé populaci „pře-regulované“ (up-regulated), což nabízí možnost vytvoření diagnostického testu tohoto syndromu. “

Bude však nutné u většího množství CFS pacientů ověřit, že tento „genový podpis“ je pro CFS specifický. To bude trvat přibližně rok.

Kolegové ze stejné univerzity také zkoumají možnosti léčby CFS soustředěním se na vadné biochemické dráhy zapříčiněné příliš aktivními geny při CFS.

Naděje do budoucnosti

Tyto léky jsou už na trhu pro léčbu jiných stavů, takže pokud se prokáže jejich užitečnost pro CFS, budou moci být pacientům podávány v blízké budoucnosti. „Naše práce nám dává klíče k odhalení, které dráhy jsou přeregulované nebo naopak podregulované a my víme, které léky aktivují různé dráhy. Proto si myslíme, že můžeme najít léčbu, která bude našim pacientům prospěšná,“ řekl dr. Gow. „Než bude lék široce dostupný, potřebujeme ale opravdu provést potřebné pokusy.“

Zde je výtah z článku, který přináší konkrétnější informace o výzkumu:

Dr Gow zmapoval všech 33000 genů u trpících CFS a porovnal je s geny zdravých lidí. Zjistil, že u trpících CFS našli zvláštní typ „neobvyklé exprese/projevu genů“ (unusual gene expression).

Dr.Gow sdělil: „To znamená, že geny jsou vypnuty nebo zapnuty v nesprávnou dobu. Našli jsme řadu genů, které jsou špatně zapnuty. Vypadá to, že imunitní systém pracuje přesčas v nesprávné době a tím způsobuje pacientovu únavu.“

Každá buňka v těle obsahuje stejných 33000 genů, ale pouze 10% z nich je v každé chvíli aktivních. Tyto geny se např. vztahují k produkci jaterních bílkovin (liver proteins) v mozkových buňkách, ale měly by být „vypnuty,“ protože jaterní bílkovina není v mozku vyžadována.

Pro řízení chemických drah, které působí na geny, mohou být použity léky, které jsou již dnes k dispozici. Dr. Gow identifikoval některé léky, které by mohly být použity k regulaci příliš aktivních genů při onemocnění CFS.

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Upozornění red. ME/CFS.cz: Tento článek má pouze informativní charakter. Než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít náročným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas.

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*