Perforin – nový imunitní marker může osvětlit patologii CFS
Přeloženo z http://cfidsreport.com
Prosinec 2005
Podle autorů studie publikované v časopise Clinical and Experimental Imunology (Klinická a experimentální imunologie) byla u pacientů s chronickým únavovým syndromem (CFS) zjištěna nízká exprese specifické imunitní molekuly. Studie, publikovaná v prosinci 2005, testovala třicet pacientů s CFS na perforin, protein produkovaný přirozenými zabíječskými buňkami (v odborné literatuře označovaných též jako NK (tj. natural killer) buňky – pozn. překl.). Autoři studie docházejí k závěru, že nedostatek perforinu by se mohl s užitkem použít jako biologický marker (ukazatel) CFS – možná by tento marker mohl definovat podskupinu se společnou patogenezí.
Autoimunitní nemoci jako je lupus a revmatoidní artritida jsou typickými chorobami spojovanými s nízkými hladinami perforinu. Výzkumníci se domnívají, že u těchto nemocí mohou být nízké hladiny perforinu zapříčiněny geneticky, protože perforin se „spotřebovává“ zánětlivým procesem.
Perforin také tělu pomáhá bojovat s viry, bakteriemi a plísňovými infekcemi, jakož i s rakovinou. Studie ukázaly, že perforin může být spotřebováván rovněž chronickou infekcí.
Dr. Kevin Maher, spoluautor studie, uvádí: „Nevíme, jestli je tato redukce způsobena sníženou schopností buněk vytvářet protein, nebo ztrátou či zvýšenou spotřebou proteinu… Doufejme, že další výzkum bude tento proces specifikovat podrobněji.“
Studie byla financována partnerstvím soukromého a veřejného sektoru (private-public partnership) mezi Miami Veterans Affairs, NIH (Národní instituce zdraví, součást Ministerstva zdravotnictví USA – pozn. překl.), a Americkou asociací CFIDS (CFIDS Association of America) pro Millerovu lékařskou fakultu univerzity v Miami (University Of Miami Miller School Of Medicine), která disponuje jedněmi z nejpokročilejších výzkumných laboratoří ve světě týkajících se výzkumu chronického únavového syndromu.
Originál na:
http://cfidsreport.com/News/05_perforin.htm
Překlad pro ME/CFS.cz: PaD
Upozornění red. ME/CFS.cz: Tento článek má pouze informativní charakter. Než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít náročným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas.
Napsat komentář