Léky na HIV inhibují virus XMRV související s rakovinou prostaty a CFS

1. dubna 2010 – Vědci z Univerzity v Utahu a Emory Univerzity / Veterans Affair Medical Center (VA) v nové studii ukazují, že některé léky používané v boji proti HIV rovněž inhibují retrovirus XMRV nedávno sdružený s rakovinou prostaty a syndromem chronické únavy (CFS).

Pokud se prokáže, že retrovirus XMRV (virus podobný xenotropnímu viru leukémie u myší, v orig. Xenotropic Murine Leukemia virus – related Virus) způsobuje rakovinu prostaty nebo CFS, pak by jednoho dne mohly být tyto dvě nemoci léčitelné léky určenými na HIV, píší vědci ve studii zveřejněné 1. dubna 2010 v PLoS One, volně přístupném časopisu publikovaném Veřejnou knihovnou vědy (Public Library of Science (PLoS)). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0009948

„Tyto výsledky dávají infikovaným osobám naději, ale stále jsme v raných fázích našeho chápání možného spojení mezi XMRV a těmito nemocemi,“ řekla Ila R. Singh MD, Ph.D., mimořádná profesorka patologie na Fakultě medicíny University v Utahu.

„Ne všechny studie, které hledaly XMRV, byly schopné jej objevit v karcinomech prostaty nebo ve vzorcích od pacientů se syndromem chronické únavy. I když bude XMRV označen za původce rakoviny prostaty nebo chronického únavového syndromu, budeme muset vidět výsledky klinických zkoušek, než se tyto látky budou moci používat v prostředí klinické praxe. Společně s dalšími výzkumníky děláme vše, abychom se dostali do tohoto bodu, ale je důležité varovat pacienty, že jsme jej ještě nedosáhli. “

Singh a Raymond F. Schinazi PhD., DSc., profesor pediatrie a chemie a vyšetřovatel Centra pro výzkum AIDS na fakultě medicíny Emory University a VA v Atlantě, zkoumali se svými kolegy 45 sloučenin používaných k léčbě HIV a dalších virových infekcí a zjišťovali, jak efektivně účinkují proti XMRV na laboratorně kultivovaných lidských buňkách z karcinomu prsu a prostaty.

Nejúčinnější lék na potlačení XMRV byl raltegravir určený k léčbě HIV, který potlačoval replikace XMRV na kultivovaných buňkách ve stejné koncentraci, v jaké potlačuje u lidí i HIV. Lék vyrábí a na trh dodává společnost Merck & Co.

Tři další léky rovněž účinně zabraňují replikaci viru. Jedná se o L-00870812, Zidovudin (ZDV nebo AZT) a tenofovir disoproxil fumarát (TDF). Tato studie nebyla podporována společností Merck nebo jakoukoliv jinou farmaceutickou společností, která dodává na trh antivirotika.

„Naše studie ukázala, že při použití dvou z těchto léků společně, potlačují XMRV při nižších koncentracích. Naznačuje to možnost použití vysoce účinných ‚koktejlů‘, jež by dokázaly brzdit replikaci viru a jeho šíření,“ uvedl prof. Schinazi. „Tato kombinace terapií může mít také další výhody plynoucí z oddálení nebo dokonce předcházení mutaci viru do forem, které jsou odolné lékům. Singh a Schinazi nyní zkoumají rozvoj virové rezistence na raltegravir a jiné aktivní antivirové látky.

XMRV, retrovirus objevený v roce 2006 výzkumníky z Kalifornské university, University v San Franciscu a Clevelandské kliniky, je jedním ze tří retrovirů, u nichž je známo, že jsou přenosné na lidi. Jiné retroviry, které jsou úzce spojené s XMRV, jsou známé jako příčina leukémie a zhoubných nádorů u zvířat.

Loni na podzim vedla dr. Singh studii, která prokázala přítomnost XMRV v maligních buňkách karcinomu prostaty u lidí. Tato studie, uveřejněná v Proceedings of the National Academy of Sciences, našla XMRV u 27 procent vzorků karcinomů prostaty. U nejagresivnějších nádorů se viry nacházely v největším množství. Nedávno vědci Whittemorových Petersonova institutu z Rena v Nevadě identifikovali XMRV v krevních buňkách u pacientů s CFS. https://doi.org/10.1126/science.1179052

Rakovina prostaty je druhou nejčastější rakovinou u mužů a postihuje asi 200.000 amerických mužů ročně. CFS je vysilující choroba, která způsobuje ochromující únavu a je obtížně diagnostikovatelná. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí postihuje přibližně 1 – 4 miliony občanů USA. Pokud se XMRV potvrdí jako příčinný faktor v rozvoji lidských nemocí, mohou tyto objevy umožnit racionální plánování klinických studií.

Zdroj: http://www.unews.utah.edu/p/?r=040210-1

Překlad pro ME/CFS.cz: RoTa

Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/

Více informací o XMRV na stránkách ME/CFS.cz: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*