Seznámení s názory a postupem léčby Jay A. Goldsteina, M.D.

Jedinečný léčebný protokol/postup pro chronický únavový syndrom a FM
ChronicFatiguesupport.com

03-03-2003
Zprac.: John W. Addington
Poznámka editora: V dubnu 2003 odešel Dr. Goldstein z lékařské praxe do důchodu.

„Denně se stávají zázraky v životech nemocných CFS a FM díky MUDr. Goldsteinovi.“ Katie Courmel, spisovatelka a pacientka s CFS, shrnuje výhody Goldsteinova CFS/FM léčebného postupu.

Dr.Jay A. Goldstein je ředitelem Institutu chronického únavového syndromu v Orange v Kalifornii. Jako lékař začínal v oboru psychiatrie a rodinné praxi, ale nyní se řadu let specializuje na postižení CFS a příbuzné nemoci. MUDr. Goldstein na toto téma hojně přednášel a publikoval, jeho poslední knihou je Zrada mozku (Betrayal of the Brain). Katie Courmel pomohla přiblížit Goldsteinův přístup široké veřejnosti ve své knize „Průvodce ke svazku Dr. Jay Goldsteina Zrada mozku“ (A Companion Volume to Dr. Jay A. Goldstein’s Betrayal of the Brain) díky používání laických termínů.

CFS a FM jako Neurosomatická porucha
Goldsteinův postup chápe CFS/FM jako neurosomatické poruchy. Při definování těchto poruch dr. Goldstein říká, že postižení pacienti „necítí, nemyslí, nebo nefungují správně, protože jejich mozek nezpracovává správně informace.“ Dr. Goldstein na základě svého výzkumu věří, že mozkové vazby a přenosy dat zabezpečující správnou činnost tělesných funkcí se v podmínkách jako je CFS změnily. Dr. Goldstein dále komentuje: „To, jak mozek, imunitní systém, a hormonální systém vzájemně regulují svoje funkce, je u pacientů s neurosomatickými poruchami různými způsoby ’pokaženo’.“

Dr.Goldstein věří, že v tomto stavu je abnormálně nízká hladina neurotransmiterů – chemických substancí, které zajišťují neurální přenos informací v mozku. Norepinephrine a dopamine jsou dva takové neurotransmitery, jejichž hladiny jsou u CFS pacientů snížené. To má za následek, že mozek má potíže správně vyhodnocovat závažnost četných zpráv, které stále přijímá. Kvůli tomuto mohou být duševně náročné situace nebo smysly podněcující situace vnímány jako velmi závažné.

Další příčina tohoto stavu lehce vedoucího k rozrušení je zvýšená hladina „substance P“. To je chemikálie, která přenáší zprávy o bolesti. Nadprodukce substance P vyúsťuje ve zvýšené pocity bolesti. Dr. Goldstein věří, že větší množství tohoto nositele zpráv o bolesti u pacientů CFS a FM může přispět k jejich úzkosti a propadání panice.

Příčina vzniku neurosomatických poruch
Dr. Goldstein vyjmenovává čtyři podstatné faktory počátků neurosomatických poruch:

  • Jednak mohou lidé mít geneticky danou odlišnou náchylnost na tento druh onemocnění.
  • Druhým faktorem je vystavenost pocitu strachu během dětství. Takové vývojové problémy mohou zvýšit hladinu substance P a zapříčinit odchylky na hormonální úrovni.
  • Třetím faktorem by mohla být virová nákaza, která v mozku změní správné přenosy neuronů.
  • Čtvrtý faktor popisuje Dr. Goldstein jako potenciální výsledek prvních tří: „Poškozená přizpůsobivost mozku vůči měnícím se vnitřním i vnějším okolnostem.“

Přes všechna tato tvrzení o změněných duševních stavech Goldstein nevěří, že CFS je čistě psychiatrického původu, jak tvrdí někteří, že „to vše je pouze v jejich hlavách“. Dr. Goldstein vysvětluje, že „směšný a příliš omezující termín ’psychosomatický´ by měl být odhozen do popelnic historie. Tyto zřejmě nevysvětlitelné symptomy musí být výsledkem záhadných „nevědomých“ konfliktů, které nemohou být změřeny a dokonce nemůže být ani dokázána jejich existence.“

Diagnostika
„Analýza receptorů“ je diagnostická metoda používaná Dr. Goldsteinem k určení, které části biochemických drah v mozku nefungují správně. Pacientovi se postupně podává řada léků, z nichž každý ovlivňuje specifické mozkové dráhy. Reakce na určitý lék indikuje mozkovou dráhu, která je příčinou pacientových symptomů. Po zjištění těchto chybně fungujících mozkových drah se pro jejich uvedení do normálního stavu zkoušejí různé léky.

Katie Courmel seznamuje pacienty s tím, co mají čekat na své první schůzce s Dr. Goldsteinem. „Jestliže navštívíte ordinaci Dr. Goldsteina, musíte si vyhradit dvě až tři hodiny na první konzultaci s doktorem. Ta zahrnuje detailní pročtení celé vaší anamnézy a spoustu dotazů k vašemu stavu. Během tohoto období Dr. Goldstein začíná navrhovat postup medikamentózní léčby. Začíná s léky, které rychle účinkují, např. vyzkouší oční kapky naphazoline 110, které mohou účinkovat během několika sekund, nebo nitroglycerin pod jazyk, který zabere během několika minut. Potom berete řadu tabletek nebo kapslí, které účinkují po delší době třiceti až pětačtyřiceti minut.

Při tomto procesu se Dr. Goldstein často ptá, jak se cítíte. Pokud trpíte bolestí, bude kontrolovat citlivost několika vybraných FM ’choulostivých´ bodů, aby zhodnotil účinnost léku. Jestliže trpíte primárně únavou a najde se lék, který vás povzbudí, Dr. Goldstein vás možná nechá proběhnout se nahoru a dolu po schodišti, aby viděl, jestli lék opravdu funguje. Jestliže převládají kognitivní (poznávací) potíže, může s vámi po užití léku, který uvolňuje napětí v hlavě, číst a diskutovat o časopisovém článku. Jakmile je tento diagnostický proces kompletní, Dr. Goldstein je schopný přizpůsobit léčebný režim přesně na míru každého pacienta.

Léčebný plán
Dr. Goldstein primárně léčí za použití různých kombinací léků. Cílem terapie je přesvědčit mozek, aby vylučoval vhodná množství chemikálií neurotransmiterů, což mu umožní správně zpracovávat informace.

„Vymyslel jsem strom rozhodnutí, který mi u většiny pacientů pomáhá rychle odhalit, které mozkové chemikálie a receptory by mohly být rozladěné. Tento proces obvykle zabere asi hodinu při první návštěvě. Používám léky, které se speciálně zaměřují vždy na jeden receptor a aplikují se v nosních sprejích a očních kapkách. Navážou se na nervové receptory v hlavě a během sekund mohou přimět pacienta, aby se cítil lépe, nebo někdy hůře. To mi umožňuje používat jiné rychle účinkující léky, které ovlivní tytéž nebo související receptory. Můj cíl je, aby se pacient cítil kompletně normální.“

Pacient zůstává v péči institutu, přičemž se postupně až do vyřešení všech symptomů zkouší vybrané léky. Tento výsledek vyžaduje průměrně tři návštěvy institutu, ale může nastat ve dvou sekundách, nebo po dvou letech. Pro pacienty, kteří jsou upoutaní na lůžko rok nebo delší dobu existují velmi vhodné medikace. Dr. Goldstein je nazývá „koktejl vzkříšení“. Hlavní součástí tohoto „koktejlu“ je ketamine, v případě nitro žilní aplikace využívá i jiné komponenty ascorbate, lidocaine a hormon uvolňující thyrotropin. Nimotop a Neurontin, oba užívané orálně, jsou také zahrnuté v seznamu léků, které velmi pomáhají pacientům s CFS. Z této terapie těží nejvíce pacienti s CFS. Courmel říká, že 50 % pacientů se cítí dramaticky lépe po prvním dni. Dalších 25 % pocítí zlepšení následující den a konečných 20 % se zlepší podstatně. Jen pěti procentům pacientů Dr. Goldstein není schopný výrazně pomoci.

Přírodní léčba
Dr. Goldstein se primárně soustřeďuje na farmakologickou terapii, ale přirozené léky a výživové doplňky doporučuje svým pacientům také. Doplňky zahrnují Acetyl-L-Carnitine, vitamín B-12, DHEA, Ginkgo Biloba, Ginseng Saponins, Gotu Kolu, včelí (hmyzí) jed, Kava Kava a St. John’s Wort (Hypericum).

Zdroje:
Courmel, A Companion Volume to Dr Jay A Goldstein’s Betrayal of the Brain. (1996)
Galvin, Receptor Profiling as a Guide to Treatment www.drjgoldstein.com/articles/receptors.html
Goldstein, Betrayal of the Brain (1996)
Goldstein, My Current Approach to Neurosomatic Disorders, www.drjgoldstein.com/articles/neurosomatic.html
Goldstein, The Pathophysiology and Treatment of Chronic Fatigue Syndrome and Other Neurosomatic Disorders: Cognitive Therapy in a Pill Alasbimn Journal, 2(7) (April 2000)

Poznámka editora: Webové stránky dr. Goldsteina už nejsou aktivní (www.drjgoldstein.com).

Zdroj: Jay A. Goldstein, M.D.’s Unique Treatment Protocol for Chronic Fatigue Syndrome & Fibromyalgia,   http://www.chronicfatiguesupport.com/library/showarticle.cfm/ID/4351

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Upozornění red. ME/CFS.cz: Na této stránce neposkytujeme žádná doporučení ohledně léčby, ani pacientům v léčbě neradíme. Veškeré publikované příspěvky mají výhradně informativní charakter a nenahrazují odbornou pomoc! Podle e-mailových sdělení pacientů existují též negativní zkušenosti s léčbou ovlivňující mozek a nervový systém u ME/CFS. Vždy se poraďte o léčbě s lékařem.

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*