Režimová opatření a cvičení

Při ošetření ME je nejdůležitější co nejrychlejší zabránění přepínání. Střídat všechny činnosti s odpočinkem. Upravit denní rozvrh tak, aby v něm byly začleněné pravidelné krátké odpočinkové přestávky (preventivní odpočinek), který je vhodné dodržovat i v případě, že se cítíte lépe. Při všech činnostech zvolit pomalejší tempo. Pro nemocné ME/CFS je důležité, aby se zamezovalo fyzickému přetížení a nikdy se jim nedostalo doporučování vydržet aktivity i přes příznaky. Cvičení/aktivita nad práh tolerance může u lidí s ME způsobit signifikantní zhoršení příznaků a celé nemoci. Většina odborníků se shoduje, že úplná nečinnost má škodlivé účinky na organismus, ale cvičení nad rámec tolerance u nemocných ME/CFS stav zhoršuje! Testy ukázaly, že organismus pacientů s ME reaguje na cvičení jinak, než zdravých lidí. Potřebujeme více výzkumu, ale dokud není k dispozici, určitě je nutná opatrnost. Bohužel, přesto existují terapeuti, kteří věří, že zvyšování zátěže a cvičení je vhodným doporučením pro nemocné ME/CFS. Takovým se raději vyhněte, protože nerozumí podstatě této nemoci.

Doporučovanou metodou pro nemocné ME/CFS, která učí, jak lépe hospodařit se svojí omezenou energií, vyhnout se zhoršení příznaků v důsledku námahy a předcházet negativním dopadům nečinnosti je tzv. pacing.

Informace o tom, jak jednoduše stanovit vlastní práh tolerance aktivit, nabízí článek zde. Více se o svépomocných postupech na webu ME/CFS.cz dozvíte ZDE. Výborně popsané osobní zkušenosti Jennie Spotila, pacientky s CFS a známé zastánkyně pacientů, s testováním výkonnosti pomocí kardiopulmonárních testů (CPET): http://www.occupycfs.com/exercise-testing-and-results/

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz

Vydáno dne 14. 5. 2017

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*