Profesor De Meirleir potvrzuje XMRV u evropských pacientů
Belgická televize VTM odvysílala krátký rozhovor s profesorem Kenny De Meirleirem MD, PhD., předním světovým odborníkem na myalgickou encefalomyelitidu/syndrom chronické únavy (ME/CFS ) z Vrije Universiteit Brussel a pacientkou Mariskou Pluister, kterou experimentálně léčí antivirotiky na retrovirus XMRV prokázaný z krve.
Rozhovor je možné shlédnout zde:
http://www.vtm.be/nieuws/binnenland/46847-virus-veroorzaakt-cvs (odkaz již není funkční)
Na YouTube je k vidění záznam ze zpravodajské reportáže holandské veřejnoprávní televize – stanice Een Vandaag, která reagovala na zveřejnění studie FDA/NIH o spojení CFS s retroviry. Ke slovu se opět dostal prof. De Meirleir, jeho pacientka paní Pluister, pozitivně testovaná na XMRV v belgické laboratoři ReDlabs, a profesor Jos WM van der Meer, předseda Ústavu všeobecného vnitřního lékařství na Radboud University Nijmegen Medical Centre. Dr. Van der Meer je spoluautorem holandské studie, která před časem nenašla spojení mezi XMRV a syndromem chronické únavy.
Pořad s anglickými titulky najdete na http://www.youtube.com/watch?v=ep0uZwlL_Rw
Prof. De Meirleir uvedl, že vždy doporučoval, aby pacienti s CFS nedarovali krev. A to nejen kvůli retroviru, ale také proto, že jsou u CFS časté různé další infekce, např. mycoplasmata nebo reaktivované herpesviry. Holandská krevní banka Sanquin zatím nechtěla před kamerou reagovat na otázky týkající se vydání zákazu dárcovství v Holandsku, ale v e-mailovém vyjádření informovala, že pečlivě prostuduje výzkumy a neprodleně přijme potřebná opatření, pokud se prokáže škodlivost retroviru na lidský organismus. V současnosti byli z dárcovství krve vyloučeni lidé s ME/CFS v Kanadě, USA, Austrálii a Velké Británii. (Více zde: http://me-cfs.eu/tag/darovani-krve/)
Mariska Pluister zahájila cílenou antivirovou léčbu u dr. De Meirleira. Aby se zjistilo, zda je léčba účinná, bude podávání léků a injekcí pokračovat nejméně 3 měsíce. Experimentální léčba pacientů s prokázaným retrovirem je prakticky nejrychlejší způsob, jak se přesvědčit, zda retrovirus způsobuje zdravotní potíže. Jestliže se zdravotní stav pacientů po léčbě zlepší, bude to jasný důkaz o škodlivosti těchto virů. Experimentální léčba však nese určitá rizika, která není dobré podceňovat.
Zdroj:
http://esme-eu.com/news/prof-de-meirleir-confirms-xmrv-virus-in-european-me-cfs-patients-article398-7.html
http://esme-eu.com/news/eenvandaag-brengt-tweede-reportage-over-me-cvs-vanavond-article403-7.html (tyto odkazy nejsou funkční – společnost ESME v roce 2012 ukončila činnost)
http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=15576
http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=15567
Pro ME/CFS.cz připravil: RoTa
Více o XMRV na stránkách ME/CFS.cz zde: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/
Důležitá aktualizace ze dne 20. 9. 2012: Závěry multicentrální studie NIH o XMRV k dispozici na http://me-cfs.eu/zavery-multicentralni-studie-nih-zadne-spojeni-cfs-s-retroviry-xmrv-a-pmlv/
Upozornění: Článek má výhradně informativní charakter a není návodem k léčbě. Stránky Klubu pacientů ME/CFS.cz nenahrazují odbornou pomoc. Použití uveřejněných informací je na vlastní zodpovědnost.
Napsat komentář