Pořad Střepiny – dejME o sobě vědět

Vydáno: 18. 9. 2018
Autor: Pacienti, kteří požádali o neuvedení jmen
Editace/korektura: Nina L. T., Alenka K.

Tato akce skončila. Úryvky z Vašich dopisů do TV Nova najdete zde:

——————————-

Rádi předáváme prostřednictvím našich stránek tuto výzvu připravenou od pacientů pro pacienty.

O CO JDE
V neděli 16. 9. 2018 odvysílala TV NOVA ve Střepinách reportáž o chronické borelióze –
https://novaplus.nova.cz/porad/strepiny/epizoda/23428-16-9-2018

VÝZVA
Napište své ohlasy a pošlete je na e-mail: strepiny@nova.cz

JAK NA TO
Nebojte se, že na to nemáte energii. Pacienti připravili „názorný“ dopis pro všechny, kdo by se rádi ozvali, ale nemají na to dost sil. Text je k dispozici na konci tohoto článku dole. Tento text si stačí upravit/doplnit, jak kdo bude chtít, podle vlastních zkušeností a odeslat svým jménem na výše uvedenou e-mailovou adresu Novy strepiny@nova.cz. Kdo má tu sílu, může napsat svůj vlastní dopis (bez použití textu níže), což je ta nejlepší varianta.

Vyjádřeme, čím si musíme projít. Konečně máme příležitost říci to někomu, kdo poslouchá a může s tím něco dělat – minimálně na problém upozornit celou společnost.

O AKCI – dejME o sobě vědět!!!
Ukažme, že je nás hodně, které hodilo zdravotnictví a sociální systém přes palubu. Nezůstávejme v koutě svých ložnic. Je to v našich rukou ozvat se společně jako jeden hlas za podpory našich pečovatelů. Chopte se této příležitosti, přijměte nabídnutou pomocnou ruku a zapojte se do této výzvy hned teď.

„Kdo chce hýbat světem, ať nejprve hýbe sám sebou.“ — Sókratés

—–začátek dopisu——–

Vážená redakce Střepin,

Vážená paní Fialová,

trpím onemocněním zvaným chronický únavový syndrom resp. myalgická encefalomyelitida (ME/CFS) a obracím se na vás, protože jste odvedli skvělou práci, když jste informovali o problémech pacientů s chronickou boreliózou. I já si zoufám nad přístupem mnohých lékařů, kteří mému onemocnění nerozumí, často ho vůbec neznají. Slýchávám, že mé onemocnění je psychické, psychosomatické nebo je mi naznačováno, že jsem simulant. Přitom je vědeckými výzkumy podloženo, že ME/CFS není psychické, ale biologické onemocnění. Mám problém najít lékaře, který by se mým zdravotním stavem seriózně zabýval a opravdu se mi snažil pomoci. Ministerstvo zdravotnictví a další instituce, které by nás měly chránit, tak nečiní a problémy pacientů s ME/CFS záměrně přehlížejí. Nemáme dost fyzických sil někde veřejně protestovat či pochodovat, takže jsme pro veřejnost a instituce neviditelní. Vzhledem ke své fyzické i intelektuální indispozici, posílám tento dopis, sepsaný jinými pacienty, abych i já o sobě mohl dát vědět.

****zde je vhodné místo na doplnění vašeho vlastního sdělení, pokud na něj máte sílu, jako je věk, jak dlouho trvá vaše nemoc, vlastní zkušenosti se zdravotní a sociální péčí.**** 

Za případné zveřejnění  problematiky lidí s ME/CFS vám děkuji.

Váš podpis, kontakt (barevný text smažte)

——–konec dopisu——–

Zapojte se i do dalších kampaní za důstojný život s ME: http://me-cfs.eu/o-nas/co-delame/dejme-o-sobe-vedet/

Autor článku: Pacienti ve spolupráci s redakcí ME/CFS.cz

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*