Perrin technique dostupná i v České republice

Redakci nedávno oslovil pan Evžen Stuchlík a jsme velice rádi, že se můžeme společně s vámi – našimi čtenáři – podělit o zajímavé informace.

Za dlouhodobým zájmem pana Stuchlíka o problematiku chronického únavového imunitně dysfunkčního syndromu (zkr. CFIDS, CFS, ME) stála snaha pomoci jeho partnerce, která trpí postižením CFIDS téměř devět let, nyní již na úrovni invalidity. Zhoršování jejích zdravotních potíží, absence jakékoli pomoci a řada špatných zkušeností při hledání zdravotní péče vedly k bližšímu seznámení s prací osteopata Raymonda Perrina Ph.D. (Na snímku Dr. Perrin (vlevo) s panem Stuchlíkem.)

Dr. Raymond Perrin v České republice

Čím se metoda vyvinutá Dr.Perrinem odlišuje?  Jedná se o metodu propracovanou a cíleně uzpůsobenou pro pacienty s CFIDS. Bohaté zkušenosti z šestnáctileté praxe Dr.Perrina poskytují nemocným CFIDS záruku přesného chápání závažnosti, síly a úpornosti symptomů a tím i akceptování charakteru a rozsahu jejich omezení od terapeutů vzdělaných v Perrin Technique/PT.

PT se zaměřuje na horní část páteře. Tato oblast je centrum nervové soustavy známé jako sympatický nervový systém. Sympatikus ovlivňuje celou řadu důležitých tělesných funkcí jako např.krevní tlak, imunitní systém, nebo činnost vnitřních orgánů. CFS vykazuje všechny známky poškozené komunikace mezi tělními systémy – centrální nervovou soustavou, vnitřními orgány, muskuloskeletárním systémem… Cílené osteopatické působení může zlepšit komunikační přenos v systémech a tím zdokonalit jejich vzájemnou koordinaci.  Perrinova technika (Perrin Technique™) je osteopatickým přístupem, který používá manuální stimulaci oběhu tekutin mozkem a míchou. Manipulace páteře dále pomáhá odtoku toxinů z mozkomíšní tekutiny. Masáž měkkých tkání na hlavě, krku a prsou odvádí všechny toxiny z lymfatického systému do krve, kde jsou posléze detoxikovány v játrech. Narušení lymfatického proudění způsobuje řadu příznaků vlivem hromadění odpadních produktů. PT tedy působí na obnovení odtoku lymfy hromadící se kolem páteře a lebky. řada pacientů hlásí v souvislosti s PT ústup potíží, který jim výrazně zlepšuje kvalitu života.

Pan Stuchlík nám ve svém e-mailu sdělil příznivou informaci o možnosti vyškolení v metodě Dr.Perrina. Citujeme:

„Na podzim nás zhoršující se stav partnerky přivedl k pozvání Dr. R. Perrina, který nejenže osobně přijel, ale současně vyškolil mě a jednu paní fyzioterapeutku z blízkosti našeho bydliště. Do ČR se vrátí, aby zde provedl kurz, v rámci něhož se podaří vyškolit v Perrin technique přibližně 20 zájemců – specialistů osteopatů, chiropraktiků a fyzioterapeutů. Vytvořil jsem na toto téma jednoduchou webovou prezentaci na:

http://www.chronicky-unavovy-syndrom.info (tato adresa je již neplatná)

kde se mohou zájemci dozvědět bližší informace. Na školení doktora R. Perrina se zatím zaregistrovalo deset osteopatů a fyzioterapeutů, kteří budou od 27. 2. 2006 oprávněni praktikovat Perrinovu metodu.“

Zde jsou kontakty na terapeuty vyškolené v Perrin technique, kteří vyjádřili souhlas se zveřejněním:

  • Karel Bazal

Sokolovská 507, 264 01 Sedlčany

Tel.č.: 728380371

karel.bazal@seznam.cz

  • Miluše Cölbová

Zvoncovitá 1971/7, 155 00 Praha 5

Tel.č.: 235517893606265341

misa.c@volny.cz

  • MUDr. Jana Holubová

Levského 3201 , 143 00 Praha 12 – Modřany

Tel.č.: 603978080

holubovaj@seznam.cz

  • František Hrazdira

Augustinova 2071/1,  148 00 Praha 4

Tel.č.: 603935740

fhter@seznam.cz

  • Věra Kudrnáčová

J.Palacha 1020, 293 01 Mladá Boleslav

Tel.č.: 731150847

  • Zdena Petržílkova

J.Zeyera 1474, 250 88 čelákovice

Tel.č.: 606925849

  • Helena Vitmajerová

Dvořákova 465, 294 01 Bakov nad Jizerou

Tel.č.: 732107304

Krátce o osteopatii

Jedná se o systém péče založený na teorii, že výskyt poruch v muskuloskeletárním (svalovokosterním) systému ovlivňuje jiné tělesné části, působí mnoho potíží, které mohou být odstraněny různými manipulačními technikami ve spojení s konvenčními lékařskými, chirurgickými, farmakologickými a dalšími léčebnými postupy. (Např.mechanické napravení vad v krční oblasti může ovlivnit funkci hlavových nervů, mozkových cév a vnitřních mozkových žláz.)

Osteopatie je komplexní systém péče o zdraví, který podporuje zdravé působení v pacientovi tím, že napravuje mechanickou nerovnováhu uvnitř a mezi strukturami těla. Strukturami se rozumí svaly, kosti, vazy,…

Osteopatie na rozdíl od fyzioterapie používá více masáží měkkých tkání a jemnou manipulaci.

Na stránkách ImmuneSupport.com vyšel letos článek autorky Deborah Haile přejatý z Manchester Evening News, jehož překlad zde nabízíme:

08-10-2005

Doktor snímá stigma z „chřipky úspěšné mládeže“

Dr. Raymond Perrin věří, že má důkaz o tělesné příčině chronického únavového syndromu (CFS), kdysi přezdívaného jako „chřipka úspěšné mládeže.“

Po léta žili trpící CFS – zahrnujícím i myalgickou encefalomyelitidu (ME) – se stigmatem diagnostikovaného stavu, který může být odmítnut poukazem na jeho duševní původ. Manchesterský osteopat dr. Perrin však věří, že dokázal, že vysilující syndrom je tělesným výsledkem způsobu, jakým tělo jedná s toxiny.

Domnívá se, že obraz varikózních lymfatických cév, který získal během výzkumného projektu na Salfordově univerzitě poprvé ukazuje „zpětný tok“ v lymfatické síti, což je podle jeho názoru příčina hromadění toxinů.

A právě akumulace toxinů v centrálním nervovém systému je podle mínění dr. Perrina příčinou stavů jako je chronický únavový syndrom a ME.

Chlopně

Dr. Perrin, který provozuje kliniky v Prestwichi a v centrech Manchesteru a Londýna, řekl: „Tyto cévy mají obvykle tloušťku jako nejužší čára tužkou a obvykle jsou bez zvětšovacího skla neviditelné, ale fakt že jsou naběhlé, je významný. Je tu zpětný tok proti chlopním.

Velmi vzácně je můžete vidět, ale u všech osob s chronickým únavovým syndromem, které jsem za posledních šestnáct let viděl, je pod povrchem cítíte. To znamená, že taková osoba má ME už řadu let.“

Experti se dosud domnívali, že chlopně v lymfatických cévách umožňují tok tekutin pouze v jednom směru. Dr. Perrin však říká, že tyto varikózní lymfatické cévy, které se podobají varikózním žílám, ale místo modravé barvy mají barvu kůže, jsou důkazem, že zpětný tok existuje, když jsou cévy poškozeny; to umožňuje toxinům koncentrovat se v centrálním nervovém systému. Obrázek ukázal na semináři v Salfordově univerzitě. Později v tomto roce jej chce publikovat v uznávaném lékařském časopisu.

Margaret Cannonová, která kvůli svému stavu musela odejít ze zaměstnání, řekla: „Po asi třech měsících Raymondovy léčby se moje soustředění vrátilo a symptomy se mnohem zlepšily.“

© Copyright 2005 Manchester Evening News.

Překlad: PaD

Na další informace se podívejte zde:

Perrinova klinika

Zajímavý vývoj osteopatie

Upozornění:

Redakce ME/CFS.cz seminář Perrin technique neorganizuje, a proto ani neodpovídá za jeho průběh.

S případnými dotazy se obraťte na e-mail:

Evžen Stuchlík  stu@cesnet.cz

Tento článek má informativní charakter a nejedná se tedy o doporučení. Pokud se rozhodnete některé z informací využít, činíte tak dobrovolně a na vlastní zodpovědnost. Redakce ME/CFS.cz nepřijímá žádnou odpovědnost ani nezaručuje přesnost a úplnost předávaných informací. Totéž platí i pro veškeré webové stránky z výše uváděných odkazů.

Perrin technique nebyla oficiálně schválená jako léčba ME/CFS.

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*