Další praktické tipy ke zvládání únavy a nedostatku energie

Stupně únavy, které pacienti zažívají, mohou být v rozsahu od mírné až po krutou. Někteří lidé mají dostatek energie pro vedení skoro normálního života, jiní mají velké problémy s pouhým opuštěním lůžka. Někteří zjistí, že po několik hodin denně mají energii,  potom „narazí do zdi“ a dál už nemohou. To může být bezpochyby frustrující. Nevíte-li, kdy únava udeří, je to stresující a znesnadňuje to plánování vašich denních aktivit. Je uklidňující vědět, že až se zmírní vaše příznaky, zmírní se také únava.

Tipy pro zmírnění únavy a bolesti:

–         Plánujte
–         Udržujte své tempo
–         Stanovte si priority

Plánujte

 • Promluvte si se svým lékařem o lécích na dobrý noční odpočinek. Nedostatek spánku je hlavní příčinou pocitu únavy. Důležité je každý den chodit spát i vstávat ve stejnou dobu.
 • Používejte rozvrhy, seznamy a kalendáře. Jsou dobré také pro zvládání problémů s pamětí. Můžete si koupit plánovače a kalendáře, které se hodí do peněženky či do kabelky, nebo mohou zůstat ležet na stole. Nepokoušejte se uspořádat příliš mnoho aktivit do jednoho dne. Seznam typu „co mám udělat“ je výborným nápadem pro upozornění, co je třeba vyřídit, ale buďte realističtí, pokud se týká počtu položek v tomto seznamu. Přeškrtněte každou vyřízenou položku, ať vidíte, kolik jste toho dokázali!
 • Naplánujte si na každý den čas odpočinku. Vyhraďte si delší čas během týdne, odpoledne nebo pokud je to možné i celý den, na relaxaci a věnování se sobě. Toto je obzvláště nutné v případě, kdy máte za sebou řadu náročných událostí.
 • Na každý den si naplánujte nějakou aktivitu, která vás těší. Člověk se unaví méně, když se účastní aktivity, kterou má rád.
 • Uspořádejte si domov tak, abyste potřebné věci měli v pohodlném dosahu. Vyhněte se nutnosti sahat pro něco do vysoko položených skříňových nástavců, nebo ztrácení času prohledáváním komor nebo zásuvek. Uspořádání věcí může nějaký čas zabrat, ale určitě se vyplatí.
 • Pijte dostatek vody. Dehydratace může vyvolat únavu.
 • Jíte správně vyváženou stravu? Nedostatek vhodné výživy nás připravuje o energii. Menší porce, jídla stejnoměrně rozdělená přes celý den pomáhají udržovat hladinu krevního cukru (glykémie). [V kapitole „Strava a doplňky výživy“ této knihy najdete další informace.]
 • Cvičte. Pokud to nepřeženete, cvičení může zvýšit vaši výdrž a zvýšit hladinu vaší energie. [Kapitola o cvičení v této knize vám pomůže s plánováním vlastního cvičebního programu.] Pozn. red. ME/CFS.cz: Kniha je určena primárně pacientům s fibromyalgií. Pacienti s ME/CFS musí být na cvičení velmi opatrní. V závěru uvádíme odkaz na článek s dalšími užitečnými informacemi k tomuto tématu.
 • Aktivity si plánujte tak, abyste střídali odpočinkové nebo povznášející aktivity s namáhavými. Např. neluxujte a nedrhněte podlahu ve stejný den. Vyluxujte, potom pište dopisy nebo zaplaťte složenky. Drhnutí podlahy nechte na jiný den.
 • Během rušných hodin ve špičkách se vyhněte pochůzkám nebo nákupům, budete tak méně stresováni. Nákupy ve volných hodinách se vyhnete stání v dlouhých frontách a ušetříte energii.

Udržujte své tempo

 • Udržování tempa je problém. Zdá se, že ve chvílích, kdy je nám lépe, chceme všechno zvládnout, ale potom následuje vyčerpání z přemíry zátěže a opětovné vzplanutí nemoci! Stanovujte si realistické cíle a aktivity. Pozn. red. ME/CFS.cz: Pokud zvolíte výrazně pomalejší tempo všech činností, než jste byli zvyklí držet před nemocí, zvládnete toho mnohem více a nevyčerpá vás to tak rychle.
 • Během dne zařazujte časté krátké chvíle odpočinku. Protáhněte se, zhluboka dýchejte, nebo jen zavřete oči a poslouchejte uklidňující hudbu.
 • Pokud se cítíte unaveni, poslouchejte relaxační kazety. Můžete být překvapeni, jak osvěženě se potom budete cítit. Může vám být dokonce lépe, než kdybyste si na chvilku zdřímli. Pozn. red. ME/CFS.cz: Pro pacienty s ME/CFS je mnohdy nutné odpočívat v naprostém tichu a klidu. Chce to vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.
 • Těžké nebo složité věci dělejte tehdy, když máte víc energie.
 • Naslouchejte svému tělu. Odpočiňte si dříve, než se příliš unavíte. To je pro pacienty s FM někdy těžké, jsme unaveni stále a neuvědomíme si to. Pracujeme přes moc, a potom už je pozdě.

Stanovení priorit

 • Nejdříve se postarejte o důležité věci. Své napětí můžete snížit tím, že nejdříve uděláte věci, které neděláte rádi. Tím si ušetříte chvíle starostí, což zmenší únavu vyvolanou starostmi!
 • Rozhodněte se, které aktivity dělat nemusíte a které můžete odložit. Někdy děláme věci, které bychom raději dělat neměli.
 • Požádejte okolí o pomoc s činnostmi, které jsou pro vás těžké.
 • Naučte se říkat ne. Mnoho z nás má příliš závazků. Zvažte to, co dělat musíte oproti tomu, co dělat chcete.
 • Stanovte si své priority a priority svého zdraví.

Předcházející text je výňatek, převzatý s povolením, z publikace  „Starosti s fibromyalgií – vše, co potřebujete vědět ke zvládání fibromyalgie“ od Rosalie Devonshire, MSW, LCSW, a Julie Kelly, MS, RN. Tuto knihu si můžete objednat prostřednictvím Amazon.com: https://www.amazon.com/Taking-Charge-Fibromyalgia-Everything-Manage/dp/0966577418.

© 2005 Rosalie Devonshire and Julie Kelly. Všechna práva vyhrazena.

Originál článku:

ImmuneSupport.com
20.7. 2005
http://www.immunesupport.com/library/showarticle.cfm/id/6568

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Vydáno na ME/CFS.cz dne 21. 02. 2006

Doporučujeme dále navštívit články na těchto odkazech:

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*