Odlišná mozková aktivita u osob s CFS, depresí a zdravých jedinců

Nový výzkum odhaluje, že se mozková aktivita mezi lidmi se syndromem chronické únavy, depresemi a zdravými osobami výrazně liší. Studie zahrnula celkem 632 osob: 390 zdravých lidí, 70 pacientů se syndromem chronické únavy (CFS), 24 se závažnou depresí a 148 s celkovou únavou bez dalších obtíží. Vědci dokázali za pomoci spektrální koherence EEG identifikovat neléčené pacienty s CFS a zdravé osoby, aniž by nesprávně zařadili pacienty s depresí jako CFS. Studie dokládá, že pacienti s CFS vykazují fyziologii mozku, která není pozorována u zdravých osob ani u pacientů s depresí. Výzkumníci došli k závěru, že tento druh testu může být užitečný pro diagnostiku CFS, pokud se výsledky potvrdí na další nové skupině osob.
Nálezy se shodují s jinými studiemi, jež našly u nemocných CFS neurologické abnormality, které zapojují temporální (spánkový) lalok do patofyziologie CFS. Výsledky této studie potvrdily CFS jako organický stav zásadně související s mozkem.

Zdroj: BMC (BioMed Central) Neurology, July 1, 2011. doi:10.1186/1471-2377-11-82, by Duffy FH, McAnulty GB, McCreary MC, Cuchural GJ, Komaroff AJ. Departments of Neurology, Psychiatry, Children’s Hospital Boston & Harvard Medical School; Department of Medicine, Brigham & Women’s Hospital &Harvard Medical School; Department of medicine, Tufts Medical Center, Boston, Massachusetts. [Email: Anthony_komaroff@hms.harvard.edu]
https://doi.org/10.1186/1471-2377-11-82

Překlad pro ME/CFS.cz: RoTa

Upozornění: Článek má výhradně informativní charakter. Každá studie je pouze dílčím poznatkem vědy, a než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít náročným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas.

Označeno s: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*