Nový lék od Pfizera může pomoci od FM (fibromyalgické) bolesti: Lyrica

Přeloženo z ImmuneSupport.com
14-01-2005

Je známo, že na fibromyalgickou bolest běžné léky jen obtížně zabírají. Z USA přichází zpráva, že nově schválený lék by mohl být potenciálním řešením této bolesti.

Následující článek je dílem nezávislého novináře zabývajícího se ekonomikou. Proto věnuje velkou pozornost ekonomickým aspektům jako jsou očekávané zisky firmy ap.

Nový lék od Pfizera může být trhákem

Firma používá Lyricu pro léčbu nervových (svalových) poruch
KIM NORRIS

Ve výzkumném středisku Ann Argot gigantické farmaceutické společnosti Pfizer Inc. byl vyvinut nový lék, který by potenciálně mohl pomoci milionům lidí bojujícím s chronickou nervovou bolestí, epileptickými záchvaty a možná také s úzkostlivostí.

Pfizerův nový lék pro léčbu nervové (svalové) bolesti bude prodáván pod obchodním názvem Lyrica. Jeho obrat se očekává minimálně v hodnotě 1 miliardy dolarů a pokud federální regulační orgány umožní prodej léku i pro další účely, potom bude obrat ještě mnohem vyšší.

Vědci doufají, že výzkumné centrum Ann Argot se v budoucnosti může stát inkubátorem dalších průlomových léků, které využijí jedinečné vlastnosti Lyricy léčit širokou škálu nemocí a poruch. Pfizer obdržel 31. prosince 04 povolení od Úřadu pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration) prodávat Lyricu ve Spojených státech pro dva účely použití: pro nervovou bolest spojenou s diabetickou neuropatií a pro bolest, která často provází pásový opar.

Toni Hoover, psycholog, vicepresident a vedoucí vývojového střediska Pfizerova globálního výzkumu a vývoje v Ann Arbor, říká: „Způsob jak Lyrica funguje – prostřednictvím centrálního nervového systému – má potenciálně široké spektrum využití, z nichž některá jsou teprve ve stádiu vývoje.“ Hoover vede vývojový tým Lyricy od roku 1998.

Hoover popisuje, že Lyrica funguje jako „ přikrývka tlumící vysoce vzrušená nervová zakončení,“ která zapříčiňují nejen bolest, ale také záchvaty a psychiatrické poruchy jako jsou úzkostlivost.

Hoover říká, že Lyrica by mohla být potenciálním lékem na bolest spojenou s fibromyalgií, pro kterou dosud není žádná léčba, a také na zranění míchy.

„Provádíme další studie, abychom zjistili, jestli Lyrica může léčit i jiné typy bolestí a poruch. Vycházíme přitom z teorie, že mnoho věcí je zapříčiněno vzrušenými nervovými zakončeními a může být léčeno prostřednictvím centrálního nervového systému,“ říká Hoover.

Jak široce se Lyrica stane používaná záleží z velké části na tom, pro kolik typů použití dostane povolení. „Je to beze vší pochyby trhák – produkt přinášející miliardy dolarů,“ říká Trevor Polischuk, farmaceutický analytik poradenské společnosti ObriMed Advisors. „Otevřenou otázkou zůstává, jestli to bude mega-trhák – multimiliardový produkt.“

Samotné povolení aplikace Lyricy na nervovou (svalovou) bolest může vygenerovat příjmy v hodnotě 1 miliardy dolarů. Téměř polovina z 18 milionů Američanů s cukrovkou si vytvoří nějakou formu diabetické neuropatie a asi 3 miliony diabetiků zažívají bolestnou neuropatii, často popisovanou jako pálení, brnění, bodání a píchání v chodidlech, nohou, rukou nebo ramenech. Odhaduje se, že u 50 tisíc Američanů se vytvoří nervová (svalová) bolest z pásového oparu, což je onemocnění kůže, způsobené reakcí na stejný virus, který způsobuje kuřecí neštovice.

V současnosti není na trhu žádný lék na léčbu těchto dvou nejobvyklejších příčin nervové (svalové) bolesti. Pfizerův Neurontin, který nedávno ztratil patentovou ochranu, čímž se otevřely dveře generickým konkurentům, je schválen pro léčbu epilepsie a bolest spojenou s pásovým oparem, ale nikdy nebyl formálně schválen pro další použití.

Lyrica je další generace léků téže třídy jako Neurontin – třídy vyvinuté a kontrolované pouze Pfizerem, nazvané Alpha 2 Delta Ligands.

Po více než 10 let byla Lyrica vyvíjena téměř výhradně v Ann Arbor, nejdříve v laboratořích společnosti Parke-Davis, potom Warner-Lambert, a nyní Pfizer. Předešlé společnosti byly pohlcené svými následovníky. Lyrica byla vyvinuta z chemikálie získané z Northwestern University v roce 1992.

Hoover odhaduje, že v uplynulých 12 letech pracovalo na tomto léku asi 500 kolegů po celém světě, od chemikálie až po testovaný produkt, který může být celosvětově nabízen na trhu.

Výzkumné centrum Ann Argot s 2600 zaměstnanci je vzhledem k potenciálu této třídy léků klíčovým pracovištěm pro budoucí produkty Pfizeru.

„Zjistili jsme, že naše zkušenosti získané při pokusech porozumět, proč Neurontin účinkuje, můžeme využít u Lyricy,“ říká Hoover. „Ann Arbor odvedl veškerou práci na Neurontinu. Při vývoji této třídy produktů máme mnoho zkušeností v Michiganu.“

Pokud by Lyrica měla získat status mega-trháku, musí být schválena i pro další účely kromě léčby nervové (svalové) bolesti.

Další možné využití Lyricy – pro kontrolu epileptických záchvatů – by mohlo znamenat trh o velikosti 500 milionů dolarů.

Avšak nejlukrativnější aplikací Lyriky by z důvodu nejširších potenciálních požadavků spotřebitelů mohla být léčba všeobecné úzkostlivosti, což by mohl být 2 miliardový trh, odhaduje Polischuk.

Schválení používání Lyricy pro léčbu epilepsie lze očekávat brzy. Federální regulátoři však odmítli schválit Lyricu pro léčbu úzkostlivosti.

Mluvčí Pfizeru Rick Chambers říká, že Pfizer bude dále jednat s federálními regulátory o otázce využití Lyricy pro léčbu úzkostlivosti a zůstává optimistickým, co se týká schválení. Pfizer byl také překvapen, když federální orgán Drug Enforcement Agency označil Lyricu za kontrolovanou látku. Toto označení by mohlo ovlivnit možnosti Pfizeru nabízet lék na trhu.

Chambers říká: „Podle našich informací získaných při výzkumu na zvířatech i lidech má Lyrica nízký potenciál možného zneužívání.“ Lyrica by mohla být pro Pfizer vítaným úlovkem, nebo? Pfizer ztratil nebo ztrácí patentní monopol na některé z jeho nejlépe prodávaných léků a zápasí se snižujícími se prodeji svého trháku pro léčbu artritidy – Celebrexu, čímž následuje konkurenční produkt Vioxx, který zmizel z trhu.

Zdroj: Detroit Free Press

Článek v originále zde: https://www.prohealth.com/library/new-drug-from-pfizer-may-be-an-option-for-fm-pain-lyrica-22380

Překlad: PaD

Upozornění redakce ME/CFS.cz: Článek má informativní charakter. O své léčbě se poraďte se svým lékařem.

Informace, názory a doporučení chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, což má pomoci k formování vlastních názorů a aktivní účasti na řešení individuální situace. Nikoli však nenahrazuje lékařská doporučení! Pokud se rozhodnete vyzkoušet publikované zkušenosti, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí a nesete veškerou odpovědnost.

Informace o lécích dostupných v ČR najdete zde: http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php 

 

Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*