Film Voices from the Shadows

Dokument se zabývá životními osudy několika pacientů, kteří trpí velmi těžkou formou neurologické nemoci myalgická encefalomyelitida a jejich blízkých. Příběhy se prolínají se slovy specialistů a výzkumníků této nemoci. Jedná se o příběhy, které se skutečně staly a stále stávají i ve vyspělé společnosti. Film měl premiéru v roce 2011 na festivalu Mill Valley v Kalifornii, kde vyhrál cenu publika za nejlepší mezinárodní dokumentární film. Film má několik jazykových verzí. Připravili jsme české titulky a název jsme přeložili jako Nevyslyšené hlasy. Autoři uvádějí, že film není vhodný pro těžce nemocné a děti. Primárně byl natočen pro vzdělávání těch, kteří nejsou s nemocí a problémy, které ji obklopují, obeznámeni.

Stránky filmu: voicesfromtheshadowsfilm.co.uk

Promítání filmu v parlamentu v Severním Irsku

Dne 18. února 2013 proběhlo promítání filmu ve Stormontu (v Belfastu), sídle parlamentu Severního Irska. Akci zorganizovala organizace ME Support Northern Ireland. Promítání se konalo v historické Dlouhé galerii (Long Gallery), kterou v minulosti navštívili například dva prezidenti Spojených států. Na promítání přišli pacienti s ME a jejich rodiny a také osm poslanců parlamentu Severního Irska. Po dobu promítání filmu bylo naprosté ticho a všichni poslanci zůstali po dobu promítání celého filmu. Jim Wells, zvolený ministr zdravotnictví a místopředseda komise pro zdraví a sociální péči parlamentu Severního Irska s politováním odsoudil zastaralý přístup k ME a řekl:

„Jsme přesvědčeni. ME není psychiatrická nemoc.“

Více informací zde: http://voicesfromtheshadowsfilm.co.uk/2013/great-success-at-stormont/ a zde: http://www.oneagleswings.me.uk/Voices-Stormont-Newsletter-18-02-13.pdf

Pomůže film změnit názory na nemoc také v ČR?

Určitě bychom to všichni velmi uvítali. Proto jsme film na DVD věnovali:

Ing. Miloši Zemanovi a Ivaně Zemanové, prezidentovi ČR a první dámě
JUDr. Pavlu Varvařovskému, veřejnému ochránci práv
MUDr. Aleně Šteflové, Ph.D., vedoucí kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice
prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

a dalším 40 osobnostem spjatým s medicínou.

Trailer s českými titulky


Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*