Fibromyalgik – vznikající iniciativa lidí s FMS

V těchto dnech vzniká nová iniciativa, která si klade za cíl zaměřit se na zlepšení postavení fibromyalgiků v České republice. Zakladatelka tohoto projektu nás požádala, abychom o této novince informovali naše čtenáře. Rádi tak činíme. Pro bližší informace sledujte nové stránky pro fibromyalgii na http://fibromyalgik.webnode.cz/

Fibromyalgický syndrom (FMS) je forma mimokloubního generalizovaného revmatizmu, při níž pacient pociťuje tenzi a ztuhlost ve svalech, kloubních pouzdrech a přilehlých tkáních, v podkoží, ligamentech a v úponech šlach. Hovoří se o revmatismu měkkých tkání.

Fibromyalgie je zahrnuta v desáté revizi mezinárodní statistické klasifikace nemocí (ICD-10) z r. 1992 Světovou zdravotnickou organizací pod kódem:
M79 jiné poruchy měkkých tkání, jinde neklasifikované
M79.0 revmatismus, nespecifikovaný
M79.7 Fibromyalgia
Fibromyozitida
Fibrozitida
Myofibrozitida

Nemoc bývá uváděna jako druhá nejčastější v revmatologické praxi po osteoartritidě. Např. V USA představuje třetí až čtvrtou nejčastější příčinu obtíží, s nimiž se nemocní obracejí na revmatologa.

Fibromyalgie je považována za nejčastější překryvné onemocnění syndromu chronické únavy (CFS). To znamená, že pacienti s CFS často trpí i fibromyalgií, ale nejedná se o stejnou nemoc. Pro aktuální informace o FMS sledujte nové stránky Fibromyalgik.

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz

Dne 28. 6. 2010

Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*