Dr. Bruce Campbell a Charles Lapp: Integrativní způsob ošetření CFS a FM
Dr. Bruce Campbell a dr. Charles Lapp vytvořili nový web http://www.treatcfsfm.org/, který se věnuje ošetření syndromu chronické únavy (CFS) a fibromyalgie (FM) způsobem založeným na spojení různých metod. Vychází ze základu, že žádná léčba, použitá samostatně, nepomůže zlepšit život nemocného takovým způsobem, jako když se zapojí vícero léčebně podpůrných postupů.
Nové webové stránky vás mají vést krok za krokem procesem vytváření individuálního léčebného plánu, který odpovídá potřebám každého jednotlivého pacienta, za použití toho nejlepšího z konvenční medicíny a léty prověřených doplňkových svépomocných postupů.
CFS a FM zasahují všechny oblasti života: práci, vztahy, emoce, naděje a sny. Proto naučit se s nemocí zacházet znamená mnohem více než samotnou léčbu příznaků. Individuální léčebný plán musí zahrnovat všechny aspekty života, tvrdí autoři.
Na CFS a FM bohužel neexistuje žádný všelék ani kouzelný lektvar. Uvedená integrativní technika založená na „životě v limitu“ (metoda řízení výdeje energie) proto pomáhá pacientům zvládat tyto nemoci lépe než jakýkoliv jiný způsob péče, tvrdí autoři projektu.
Více na http://treatcfsfm.org/menu-Pacing-7.html
Informace o svépomocných strategiích pro CFS v češtině najdete ZDE.
Nejrozsáhlejší průzkum britské ME Asociace „Managing my M.E.“ o účinnosti různých terapií najdete ZDE.
Z průzkumu se dozvíte mj., které terapie byly pro pacienty nejvíce a nejméně užitečné. Které přinesly zlepšení, a které stav naopak zhoršily. Je na místě upozornit, že většina respondentů hodnotila své postižení nemocí CFS jen jako středně těžké.
Dále musíme upozornit, že žádné z metod nepřináší vyléčení, ale dle odpovědí respondentů některé „zlepšují“ nebo „spíše zlepšují“ příznaky.
Je užitečné si připomenout, že na dostavení se výsledků jakékoliv terapie je nutné si stanovit dostatek času, aby se prokázal skutečný výsledek toho kterého postupu a vyloučil se „placebo efekt“. Doporučují se přibližně tři měsíce, než lze výsledky hodnověrně zhodnotit.
Výsledky průzkum norských vědců o účinnosti různých terapií CFS naleznete ZDE.
Bjørkum T, Wang CE, Waterloo K. [Patients‘ experience with treatment of chronic fatigue syndrome] Tidsskr Nor Laegeforen. 2009 Jun 11;129(12):1214-6. https://doi.org/10.4045/tidsskr.09.35791 [článek v norštině]
Oba průzkumy se shodují v závěru, že mezi nejhůře hodnocenými způsoby ošetření se umístila terapie stupňovaným cvičením (GET). Respondenti shodně udávali špatné zkušenosti. Mezi nejlepšími se umístil Pacing – metoda řízení výdeje energie založená na „životě v limitu“, s níž měli pacienti naopak nejlepší zkušenosti.
Pro ME/CFS.cz připravil: RoTa
Upozornění: Webové stránky Klubu pacientů ME/CFS.cz nenahrazují odbornou pomoc. Veškeré publikované články mají výhradně informativní charakter!
Napsat komentář