13. komnata Zdeňka Merty

I slavní mohou být zranitelní. 13. komnata je cyklus České televize o životních křižovatkách populárních osobností. Známý skladatel a hudební producent Zdeněk Merta několik let bojoval se syndromem chronické únavy (CFS). Na počátku 90. let začal mít vážné zdravotní problémy. Přemýšlel dokonce o dobrovolném odchodu ze života. Hledal pomoc u lékařů, prodělal řadu vyšetření, navštívil i léčitele, ale problémy přetrvávaly. Když mu byl diagnostikován CFS, nic o této nemoci nevěděl. Začal sám hledat v knížkách, v časopisech, později i na internetu informace. Zdravotní problémy v jeho případě trvaly sedm let. Pak zmizely stejně náhle, jako se objevily. S „přežitím“ nemoci mu pomohli hlavně přátelé, spolupracovníci, jeho rodina a lékaři.

CFS se diagnostikuje na základě náhlého vzniku souboru těchto příznaků:
Únava, vyčerpanost (nově vzniklá bez dřívějších potíží, neodeznívající po odpočinku, snižující výkonnost pod 50 % předešlé aktivity a trvající alespoň půl roku.
Zvýšená teplota, zimnice, bolesti a chronický zánět v krku, bolestivost a zvětšení krčních či podpažních uzlin, svalová slabost a bolest, bolesti hlavy, bolesti kloubů, neuropsychické potíže (zapomnětlivost, podrážděnost, špatná koncentrace, deprese, zmatenost), poruchy spánku. Každá zátěž příznaky citelně zhoršuje.

„To všechno zní docela dobře, ale ten největší problém je, že tam není vteřina odpočinku. Všechny tyto popsané věci trvají čtyřiadvacet hodin denně. Každou vteřinu. V mém případě to trvalo sedm let,“ popisuje Zdeněk Merta svou zkušenost.

„Syndrom chronické únavy je hned po AIDS druhou největší zdravotní a ekonomickou hrozbou, to prohlásil přední specialista na toto onemocnění doktor Byron Hyde v dubnu 1990 v anglické Cambridgi na I. světovém kongresu o CFS,“ zaznělo v pořadu, který můžete shlédnout na:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1186000189-13-komnata/210562210800030-13-komnata-zdenka-merty

Články na ME/CFS.cz o osobnostech s CFS zde: http://me-cfs.eu/tag/osobnosti-s-cfs/

Seznam osobností s CFS zde: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_with_chronic_fatigue_syndrome

 

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*