Kdy řešit únavu – můžu mít CFS?

Vydáno: 5. 5. 2017
Autor: Redakce ME/CFS.cz

ÚNAVA

Co dělat, když jste za poslední měsíce stále jen unavení a přemýšlíte, zda nemůže jít o únavový syndrom? A jestli má cenu jít s únavou k lékaři, když je dnes unavený skoro každý?

Máte pravdu, že únava je zkušenost, kterou má většina z nás. Proto je důležité se zaměřit na její vlastnosti, pokud se chcete správně rozhodnout, co dělat. Určitě je normální, pokud je člověk unavený po nezvyklém fyzickém nebo duševním výkonu, prodělává/nedávno prodělal stresující události, je nadměrně zatížený, trpí nedostatkem odpočinku a spánku atd. Ale hodně lidí zažije i únavu bez zjevné příčiny a k lékaři s tím ani nejde, protože jak to přišlo, tak to i časem odezní. Přesto se dočteme, že únava je jednou z nejčastějších stížností v lékařské ordinaci. Kdy tedy pro jistotu zajít k lékaři? Pokud vaše únava trvá dlouho a je jiná – intenzivnější, než jste doposud zažil/a, má charakter velké slabosti, nemáte energii na běžně dříve vykonávané činnosti, omezuje vás zásadně v běžném fungování, vyskytují se při ní i další znepokojivé příznaky (jako např. různé nové bolesti, zvýšená teplota, velká slabost, zadýcháváte se, máte potíže se soustředěním a pamětí nebo jiné). Když taková omezující únava neodchází ani po zavedení režimových opatření a důkladném vyspání a odpočinku, pak je návštěva u praktického lékaře zcela na místě. Únavou se hlásí celá řada chorob – např. anemie, porucha štítné žlázy, autoimunitní nemoci, onemocnění srdce, ledvin, nádorové onemocnění, deprese aj. Lékař vás odborně vyšetří a postupně se potvrdí nebo vyloučí různé možnosti. Jednou z nich může být i chronický únavový syndrom. Tato diagnóza však přichází v úvahu až jako jedna z posledních, protože podmínkou při jejím stanovení je přítomnost únavy, která způsobuje podstatné omezení nebo zhoršení schopnosti účastnit se pracovních, studijních, společenských nebo osobních aktivit ve stejném rozsahu jako před onemocněním a přetrvává déle než šest měsíců. Musí být přítomné i další příznaky a je potřeba vyloučit, že příčinou není některá z běžnějších nemocí, které taktéž provází velká únava.

© ME/CFS.cz


Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je uvedení zdroje ME/CFS.cz! 

 

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*