Závěry multicentrální studie NIH – žádné spojení CFS s retroviry XMRV a pMLV

Vydáno: 20. 9. 2012
Autor: Redakce ME/CFS.cz – Nina L. T.

Myalgická encefalomyelitida (ME) je získané neuro-imunitně-endokrinní onemocnění s komplexními globálními dysfunkcemi. Hlavním rysem je patologická dysregulace nervového, imunitního a endokrinního systému s narušením buněčného energetického metabolismu a iontového přenosu. Vyskytuje se sporadicky i v epidemiích. V Mezinárodní klasifikaci nemocí MKN – 10 Světové zdravotnické organizace je zatříděna v kapitole VI Nemoci nervové soustavy pod kódem G 93.3. Ekvivalentními diagnózami jsou syndrom postvirové chronické únavy (PVFS) a syndrom chronické únavy (CFS). I když je etiopatogeneze navržena jako multifaktoriální, významná je hypotéza o spuštění nemoci virovou infekcí. Byla zkoumána celá řada virů a dalších infekčních agens, například Epstein-Barrové virus, Lidský herpesvirus -6 a 7, Enterovirus, Cytomegalovirus, Lentivirus, Chlamydie a Mycoplasmy. Nálezy jsou smíšené a neexistuje přesvědčivá podpora pro jediný patogen jako příčinu vzniku nemoci. V r. 2009/2010 došlo k obratu, kdy dvě nezávislé studie odhalily možnost spojení CFS s infekcí myším retrovirem XMRV (xenotropic murine leukemia virus (MLV)-related virus) a pMLV (murine retrovirus-like sequences – polytropic MLV). Vzhledem k tomu, že pacienti, postižení tímto onemocněním, trpí symptomy shodnými s chronickou infekcí, zdálo se být navržené spojení s infekcí novými retroviry věrohodné. Nicméně navazující výzkumy dalších laboratoří nedokázaly detekovat XMRV nebo pMLV u pacientů s CFS.

Dne 18. 9. 2012 byly publikovány v online časopise mBio s napětím očekávané výsledky multicentrální studie NIH, jejíž hlavním cílem bylo objasnit, zda existuje spojení mezi CFS a retroviry XMRV/pMLV, a proč došly předchozí studie hledající možnost spojení CFS s XMRV/MLV k tak rozdílným závěrům. Anthony Fauci, vedoucího Národního institutu pro výzkum alergií a infekčních chorob, pověřil vedením této studie W. Iana Lipkina, profesora epidemiologie na Columbia University’s Mailman School of Public Health. Na studii spolupracovali někteří výzkumníci, kteří původně našli spojení mezi CFS a XMRV/pMLV včetně J. Mikovitsové.

Výsledky studie NIH definitivně popřely existenci vztahu mezi onemocněním ME/CFS (MKN-10 G93.3) a infekcemi XMRV nebo pMLV. Vědci v periferní krvi studovaného vzorku 293 osob nenašli žádné důkazy o infikování retroviry XMRV nebo pMLV. Shodli se rovněž na příčině předchozích rozdílných výsledků. Byla jí stanovena kontaminace vzorků. Nejspíš už se nikdy nedozvíme, kde k ní došlo.

Ačkoliv se pacientům opět vzdálila vidina účinné farmakologické léčby této zákeřné, život devastující nemoci, což s sebou přináší pochopitelné zklamání, přesto je na místě ocenit úsilí vědců, kteří se na výzkumech podíleli. Otázka možného spojení CFS s novými retroviry po dlouhé době vrátila nemoc do centra zájmu největších světových novin a stala se hnacím motorem nového výzkumu, který tímto samozřejmě nekončí! Naopak. Prof. Lipkin je přesvědčen, že brzy přijde pokrok. Jednoznačně odmítl psychosomatickou podstatu nemoci, přičemž zmínil vlastní dřívější zjištění enormního množství imunitní aktivace, kdy dvě třetiny až tři čtvrtiny pacientů s ME/CFS vykazovali polyklonální aktivaci B-lymfocytů. Přímo na tiskové konferenci bylo zdůrazněno, že výzkum nemoci bude pokračovat.

Více informací přináší video níže:

Tisková konference z 18. 9. 2012
“Multicenter Study on Chronic Fatigue Syndrome/Myalgic Encephalomyelitis”

Zdroje:
https://doi.org/10.1128/mBio.00266-12
http://cii.columbia.edu/blog.htm?cid=tM5E7V
http://www.youtube.com/playlist?list=PLm8X_9pQvTbVCBWor35cXIOJpsjGfCnKm
https://doi.org/10.1111/j.1365-2796.2011.02428.x

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*