Vitamíny, byliny a potravinové doplňky

Chronicky nemocní patří ke skupině lidí častěji ohrožených nedostatkem vitamínů a minerálů. Opakované akutní záněty, chronické záněty, poruchy zažívání, hormonální dysregulace a další problémy spojené s ME/CFS (např. i vysoká stresová zátěž z nelepšícího se stavu, nepochopení okolím, nenalezení zdravotní péče, nepřiznání sociální podpory atd.) v souhrnu znamenají pro oslabený organismus vysokou zátěž a tím i větší spotřebu vitamínů, minerálů a stopových prvků. I když chybí dostatečný vědecký důkaz, který by podpořil používání určitých doplňků, některé jsou považované za prospěšné. Více viz zde. Studie sice vykazují nekonzistentní výsledky, ale zlepšení příznaků bylo u některých pacientů hlášeno.

Určitě není řešením ME/CFS přehnané užívání vitamínů, minerálů a stopových prvků, ale při laboratorně prokázaném deficitu některých z nich je užívejte podle předpisu a odborného doporučení. Aby se dal výsledek posoudit, je potřeba přesně dodržovat léčebný plán. Doplnění chybějících látek může zlepšit některé příznaky. Pokud není deficit prokázán, neznamená to, že z jejich užívání nemůžete mít užitek. Jak najít fungující léčbu čtěte zde: http://me-cfs.eu/hledani_fungujici_lecby/

Bylinné přípravky: Byliny jsou známým zdrojem mnoha farmakologických materiálů. Avšak obsahují rozdílné hladiny aktivní složky a mohou obsahovat mnoho nepodstatných, potenciálně škodlivých látek. Přípravky, o kterých se tvrdí, že jsou přínosem pro pacienty s ME/CFS, zahrnují: kozinec (astralagus), semínkový olej brutnáku lékařského, bromelain, kostival, echinaceu, česnek, Ginkgo bilobu, ženšen, petrklíčový olej, quercetin, třezalku a extrakt z houževnatce jedlého. Některé bylinné přípravky, obzvláště kostival a ženšen, přijímané ve velkých dávkách mají znatelné škodlivé účinky. (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, 2014)

Doplňky ani bylinky nejsou jádrem léčby, ale mohou být použity k optimalizaci zdraví a mohou vyvolávat mírné zlepšení některých příznaků.
Přečíst si můžete také článek Pomohou mi metody mimo rámec klasické medicíny?

Upozornění: Veškeré informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní charakter a nejsou léčebným doporučením, ani nenahrazují odbornou pomoc.

Autor příspěvku: Redakce ME/CFS.cz

Vydáno dne 14. 5. 2017

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*