Úřad FDA schválil druhý lék pro léčbu fibromyalgie – Cymbalta

16. června 2008

INDIANAPOLIS, 16. června 2008 / PRNewswire-FirstCall přes COMTEX zpravodajskou síť /

Cymbalta zmírňuje bolest a zlepšuje fungování pacientů s fibromyalgií

Společnost Eli Lilly a spol. (NYSE: LLY) dnes oznámila, že americký úřad FDA (Food and Drug Administration, tj. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – pozn. překl.) schválil antidepresivní lék Cymbalta ®   (duloxetine HCl) pro léčení fibromyalgie, chronické poruchy s plošnou bolestí. Cymbalta je první inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (noradrenalinu) s prokázanou účinností na zmírnění bolesti u pacientů s fibromyalgií (FM). Indikace léku na fibromyalgii reprezentuje pro Cymbaltu od úřadu FDA již druhé schválené použití na bolestivé poruchy a demonstruje tak analgetický účinek léku. (Jako první na bolestivé poruchy byl lék Cymbalta schválen pro léčbu diabetické neuropatické bolesti, pozn.překl.)

Schválení Cymbalty je důležité, protože poskytuje lékařům a pacientům novou volbu léčby prokazatelně přispívající ke snížení bolesti a zlepšení fungování u této těžko léčitelné poruchy,“ řekla Madelaine Wohlreichová, MD, poradkyně pro medicínu a výzkumná lékařka u Lilly.

Fibromyalgie (FM) postihuje asi 5 milionů Američanů. Příčina FM zůstává neznámá; nicméně vědci věří, že může souviset s některými kombinacemi změn chemie mozku a míchy, (i) genetikou (ii) a stresem (odezvou organismu na jakoukoliv výrazně působící zátěž, ať už tělesnou nebo duševní, pozn. překl.) (iii). Někteří výzkumníci věří, že FM je porucha zvýšené citlivosti vůči bolesti. Ačkoli způsob, jakým Cymbalta u lidí funguje, není zcela znám, medicínští odborníci věří, že zvyšuje aktivitu dvou přirozeně se vyskytujících substancí nazývaných serotonin a norepinefrin. Tyto látky podporují komunikaci v mnohých oblastech mozku a míchy, které mají vliv na emoce. Výzkum také naznačuje, že tyto látky jsou součástí přirozeného systému potlačujícího v organismu bolest.

Schválení Cymbalty pro léčbu fibromyalgie je dalším důležitým krokem v úsilí zajistit, aby lidé s FM měli dostupné účinné léky na zmírnění chronické plošné bolesti u této život měnící nemoci,” uvedla Lynne Matallana, prezidentka Národního sdružení pro fibromyalgii a pacienty s FM.

Schválení Cymbalty úřadem FDA přichází téměř po roce od schválení uděleného pro společnost Pfizer Inc. a jeho lék Lyrica, který byl povolen jako úplně první léčba fibromyalgie vůbec.

Zdroj: http://newsroom.lilly.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=316740

Čtěte také:

Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*