Pokyny pro osoby s CFS pro bezpečné dárcovství krve

Výzva k zákazu darování krve všem pacientům s ME/CFS v Evropě aneb prevence je jednodušší než léčba

Evropské sdružení pro ME/ CFS (ESME), vyzývá všechny Evropské státy, aby následovaly státy, které to již učinily a zakázaly dárcovství krve lidem trpícím CFS. Dárcovství bylo zakázáno v Kanadě, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu.

ESME POVAŽUJE TENTO ZÁKAZ ZA NALÉHAVÝ A TO ZE DVOU DŮVODŮ:

1. Tak jako je to i v jiných zemích, je nezbytné chránit příjemce před možnou nákazou XMRV, retrovirem, který by mohl mít jistou spojitost s ME/CFS a rakovinou prostaty.
2. Dárcovství krve může mít nepříznivý dopad na zhoršení zdravotního stavu pacientů s CFS (zvýšení počtu symptomů).

Podle ESME je výzkum XMRV a jeho patologického vlivu na lidský organismus v počátečním stádiu, přesto některé agentury, které dohlížejí na krevní zásoby tvrdí, že prevence je v tomto případě mnohem jednodušší, než léčba… Tragédiím je třeba předcházet.

Zdroj: http://chronicfatigue.about.com/b/2010/05/08/call-to-ban-blood-donation-by-chronic-fatigue-syndrome-patients-in-europe.htm (odkaz již není funkční)
http://esme-eu.com/news/esme-think-tank-panel-call-to-ban-me-cfs-blood-donations-in-europe-article341-7.html (odkaz již není funkční, organizace ESME ukončila v roce 2012 činnost)

Překlad pro ME/CFS.cz: Jana T.

Pokyny pro osoby s CFS pro bezpečné dárcovství krve

Zasláno v prosinci 2009 a naposledy aktualizováno 29. dubna 2010.

Je mnoho lékařských důvodů, proč by lidé s CFS neměli darovat krev (léky, nízký krevní objem, ortostatická intolerance, latentní a reaktivované virové infekce atd.). CFIDS Association of America (dnes Solve ME/CFS Research) po dlouhou dobu pacientům s CFS nedoporučovala darovat krev, nebo provádět transplantace orgánů. Na setkání federálního poradního sboru CFS (CFS Advisory Committee (CFSAC)) 29. října 2009 ve svém komentáři Dr. Nancy Klimasová, renomovaná expertka na klinický CFS a vědkyně, vybízela, aby pacienti s CFS nedarovali krev a chránili tak zdraví své i ostatních. Národní institut pro rakovinu zesílil argumentaci proti dárcovství krve ve svých vnitřních směrnicích a naposledy v odpovědích k XMRV.

Kanadské krevní služby (Canadian Blood Services) upravily své směrnice pro osoby s prožitým CFS 7. dubna 2010. Přijetí osob, které vykázaly současné symptomy CFS, bude nyní Kanadskými krevními službami, které slouží všem provinciím a teritoriím mimo Quebec, „odloženo na neurčito.“

Australský červený kříž oznámil 28. dubna 2010, že dárcovství krve u pacientů s CFS odkládá na neurčito. Po dvou letech bude tato politika znovu přehodnocena. Zprávy z médií nasvědčují tomu, že Nový Zéland bude následovat nové kanadské směrnice. Žádná z těchto nových politik zatím nevyžaduje další testování.

Po publikování výzkumné zprávy v říjnu 2009 spojující CFS s retrovirem XMRV a čtyřmi procenty XMRV pozitivních ve zdravé kontrolní skupině, se rozšířily obavy o obecné bezpečnosti dodávání krve. Dr. Jerry Holmberg z ministerstva zdravotnictví USA (Department of Health & Human Services (DHHS)) Úřadu pro veřejné zdraví a bezpečnost, vystoupil na jednání CFSAC 30. října. Po tomto jednání DHHS vytvořila pro tuto problematiku pracovní vědecko-výzkumnou skupinu Blood XMRV Scientific Research Working Group. CFSAC se setká opět 10. května 2010 a Dr. Holmberg poskytne aktuální informace k problematice krevní bezpečnosti.

AABB (Americká asociace krevních bank) a asociace Plasma Protein Therapeutics Association (PPTA) vydaly vyjádření k XMRV – viz:

V červnu 2010 doporučila AABB, aby pacienti s CFS nedarovali krev ani orgány.

Tato pravidla vám mají pomoci při rozhodování, zda darovat krev a/nebo orgány, přičemž je prováděn další výzkum, který může vést k novým omezením. Zaměstnanci nebo dobrovolníci na lokální úrovni krevních center pravděpodobně nebudou tak informováni jako vy ohledně obecných rizik spojených s CFS nebo XMRV, a možná budete muset vícekrát odmítnout spolupráci.

DALŠÍ ZDROJE
Týkající se CFS:
Australian Red Cross Blood Services (aktualizováno 29. dubna 2010)
Canadian Blood Services Indefinite Deferral (7. duben 2010)
Interim Guidelines from National Cancer Institute (23. říjen 2009)
HHS Blood Safety & Availability Statement (29. říjen 2009)
CFIDS Association Summary of the Oct. 2009 CFS Advisory Committee Meeting
Q&A from National Cancer Institute (18. listopad 2009)

Obecné:
AABB Fact Sheet: XMRV (aktualizováno 20. dubna 2010)
Eligibility Guidelines (Červený kříž)
Facts About Blood Testing (AABB)
Medication Deferral List (FDA/AABB)
PPTA Statement: XMRV and Plasma Protein Therapies (7. duben 2010)

Zdroj: http://www.cfids.org/cfidslink/2009/120204.asp (odkaz již není funkční)

Aktualizace 2011:

Harvey G. Klein, Roger Y. Dodd, F. Blaine Hollinger, Louis M. Katz, Steven Kleinman, K. Kimberly McCleary, Robert H. Silverman, and Susan L. Stramer for the AABB Interorganizational Task Force on XMRV, Xenotropic murine leukemia virus–related virus (XMRV) and blood transfusion: report of the AABB interorganizational XMRV task force, Volume 51, March 2011 TRANSFUSION, s.654-661, http://www.aabb.org/press/Documents/xmrvcommrpt011811.pdf

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Více o XMRV na ME/CFS.cz: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*