Lék na CFS jde po třiceti letech ke schválení FDA

11. října 2007

Společnost Hemispherx Biopharma Inc.  podala novou přihlášku svého léku vládnímu úřadu FDA (Food and Drug Administration, tj. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – pozn. překl.) ve snaze uvést na trh experimentální produkt Ampligen pro léčbu chronického únavového syndromu.

Biotechnologická firma z Philadelphie vyvíjí a testuje Ampligen po více než třicet let. Před jeho určením pro CFS byl dříve považován za potenciální lék AIDS a rakoviny. Ampligen byl objeven a vyvinut na Johns Hopkins University a později jeho licenci získal Hemispherx.

Jak bylo zmíněno v recenzované studii publikované v časopise Journal of Immunology a zveřejněno společností Hemispherx 30. dubna 2007, bioaktivita experimentálního léku Ampligen® může být založena na jeho vazbě na lidský receptor TLR3 (toll-like receptor 3) a aktivaci následujících (posloupných) signálních „kaskád.“ „Toll-like“ receptory jako je TLR3 slouží při časné detekci patogenů a tvorbě časných obranných mechanismů (přirozené imunity) jako receptory „rozpoznávající struktury.“ Jako takové mohou být kritické pro první linii imunologické obrany proti široké škále patogenů, jako jsou jinak smrtící viry a různé formy rakoviny.

Návrh podaný společností Hemispherx úřadu FDA obsahuje klinická data z testů více než 1 200 subjektů a přibližně 90 000 dávek léku. Podle Centra pro kontrolu nemocí (Centers for Disease Control) je chronickým únavovým syndromem zasažen ve Spojených státech více než jeden milion lidí. CDC popisuje CFS ve své osvětové kampani  zahájené v roce 2006 jako „onemocnění stejně omezující jako jiné těžké chronické stavy, např. roztroušená skleróza, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a revmatický zánět.“ Chronický únavový syndrom může být vzhledem k sekundárním depresím/sebevraždám a rakovině rovněž spojován s předčasným úmrtím.

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Zdroj: Tisková zpráva https://hemispherx.net/press-releases/, původní odkaz: http://www.hemispherx.net/content/investor/default.asp?goto=315 (již nefunkční)

 

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*