Krátké video objasňuje příznak zvaný PEM

Vydáno: 19. 5. 2020
Autor: Redakce ME/CFS.cz – Nina L. T., Alena K.

PEM (v originále Post-Exertional Malaise) je příznak, který pomáhá odlišit ME/CFS od ostatních chorob projevujících se výraznou únavou. Jedná se o základní příznak ME/CFS a pro pochopení této nemoci je klíčový. Zároveň však představuje velký oříšek pro okolí nemocného i pro lékaře, protože se u ostatních nemocí nevyskytuje. Dalším důvodem, proč je těžké mu rozumět, je skutečnost, že ve chvílích, kdy se PEM projeví, nikdo nemocného, kromě jeho nejbližších, nevidí.

Video, které zde sdílíme, pochází z Norska a má několik jazykových verzí. Mezi nimi jsou v nabídce i české titulky, jejichž přípravy jsme se rádi ujali, abychom video zpřístupnili všem v naší zemi. Zhlédnutí tohoto krátkého videa (3 min.), které PEM názorně vysvětluje, pomáhá lépe porozumět lidem s ME/CFS.

Pokud se vám české titulky automaticky nespustí, zapnete je pomocí tlačítka nastavení (ozubené kolečko přímo u videa).

Za vytvoření videa děkujeme kolegům z Norges ME-forening – Rogaland Fylkeslag, kteří píší ve svém příspěvku:

Přinášíme vám nové informační video o ME, které jsme vytvořili s profesionální podporou psychologa Ketila Jakobsena a dětského neurologa prof. Kristiana Sommerfelta.

Cílem videonahrávky je poskytnout zdravotnickým pracovníkům, zaměstnancům institucí, přátelům a známým základní informaci o PEM (Post Exertional Malaise/nevolnost po námaze). Porozumění PEM je důležité pro pochopení chronické a oslabující nemoci ME. Video vysvětluje a seznamuje názornou a nápaditou grafickou formou, o čem všem je PEM.

Věříme, že vám bude užitečnou pomůckou ve vaší osvětové práci a při informování pacientů a příbuzných. Videonahrávka může být použita jako doplňující vzdělávací materiál při výuce studentů o onemocnění ME, můžete ho ale využít i pro sebe.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří pomohli s překladem titulků!

Video je volně dostupné a je možné ho sdílet.

Přeloženo z příspěvku: https://www.facebook.com/363011347212671/posts/1447933088720486/
Odkaz na video: https://youtu.be/lp3YrDVeKvU

Za překlad titulků do češtiny děkujeme naší kolegyni Aleně K.

Označeno s: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*