Kdo může onemocnět a čím je nemoc vyvolána?
Odhaduje se, že až 40 tisíc lidí v ČR má ME/CFS. Tato nemoc nediskriminuje. Mohou onemocnět lidé každého věku, rasy i socioekonomické skupiny, o čemž svědčí i její výskyt ve zdokumentovaných ohniscích. Často postihuje lidi v nejproduktivnějším věku, tj. 25 až 40 let. Výzkum ukazuje, že ME/CFS je přibližně čtyřikrát častější u žen než u mužů, což je obdobná míra jako u autoimunitních nemocí roztroušené sklerózy a lupusu. Vyskytuje se bohužel i u dětí.
Co vyvolává ME/CFS?
Vědci zkoumají různé možné příčiny, rizikové faktory a spouštěcí faktory.
Je prokázáno, že rozvinutí ME/CFS nejčastěji předchází infekční onemocnění (od onemocnění mononukleózou, angínou, horních cest dýchacích, bronchitid, sinusitid nebo gastroenteritid po akutní onemocnění připomínající chřipku).
Nicméně spojit ME/CFS s jedním určitým mikrobem, tak jako je AIDS vyvolán virem HIV, se doposud vědcům nepodařilo. Uvažuje se o tom, že jako bronchitida, gastroenteritida, hepatitida, močové infekce i běžné nachlazení jsou zapříčiněny vícero infekčními agenty, tak i na rozvoji ME/CFS se může podílet celá řada mikrobů. U pacientů s ME/CFS jsou nalézány různé infekce. Jejich role však není plně vyjasněná. Může jít o spouštěcí faktor stejně jako o následek špatně fungujícího imunitního systému – porušenou obranyschopnost.
Spouštěčem může být rovněž fyzické a psychické trauma jako autonehoda, úraz nebo chirurgický zákrok. Ve vzácných případech se ME/CFS rozvinul po tranfúzi krve. Dalšími událostmi, které mohou přivést neuroimunoendokrinní regulační systém do nepříznivého stavu, jsou anestezie, environmentální zátěže, vystavení plísním, chemikáliím a těžkým kovům. Roli mohou hrát i genetické faktory, ale více výzkumu je potřeba pro to, abychom znali přesnější odpověď.
Příčina vzniku onemocnění je nejpravděpodobněji multifaktoriální. Jde o souhru více nepříznivých událostí najednou nebo v krátkém sledu za sebou. Ale poznání se vyvíjí.
Je to nakažlivá nemoc?
Tato otázka zatím není zodpovězena. Pro jistotu pacienti s ME/CFS nemohou být dárci krve ani orgánů. Není však pravděpodobné, že by případný přenos mohl být snadný, tak jako např. při chřipce.
Dá se vyléčit?
Úplné uzdravení je vzácné. Statistiky ukazují, že největší naděje na uzdravení je v prvních pěti letech nemoci při včasném diagnostickém a léčebném zásahu. Vývoj choroby v prvních dvou letech je ukazatelem výhledu na zlepšení.
ME/CFS má u každého pacienta jiný průběh. Často se střídají období zlepšení a opětovného zhoršení stavu. Příznaky se mohou časem ustálit, ale většinou k úplnému uzdravení nedochází. Uvádí se, že až 25 % pacientů je postiženo těžce a nemoc se u některých postupně zhoršuje. Těžce postižený pacient může být dlouhodobě upoutaný na lůžko a potřebovat asistenční pomoc.
Pozdější název „chronický únavový syndrom“ vede k bagatelizaci a stigmatizaci onemocnění, neboť ani vzdáleně nevystihuje závažnost této choroby. Odborníci doporučují přestat toto pojmenování používat.
Mnoho tajů této nemoci již vědci odhalili, ale mnohé na své vysvětlení ještě čekají.
Autor článku: Redakce ME/CFS.cz
© ME/CFS.cz
Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj ME/CFS.cz!
Napsat komentář