Cytokinový podpis spojený se závažností nemoci u pacientů s ME/CFS

Dne 31. 7. 2017 byla publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nová studie ze Stanfordu, která poskytuje důkaz o tom, že ME/CFS je spojena se zánětem a imunitní poruchou. Testováno bylo celkem 584 lidí, z toho 192 pacientů s ME/CFS a 392 zdravých kontrol. Studie odhalila, že 17 cytokinů souvisí se závažností ME/CFS. 13 z nich je prozánětlivých, což pravděpodobně přispívá k mnoha příznakům, které zakoušejí pacienti, a vytváří silnou imunitní součást této nemoci. Tento zánět nelze odhalit rutinními metodami jako je sedimentace erytrocytů (FW) a C-reaktivní protein (CRP). „Zánět je mnohem komplikovanější, než tato dvě nedokonalá stará vyšetření,“ říká prof. MUDr. Jose Montoya, hlavní autor studie. „My jsme ukázali zánět, který dříve nebyl vidět.“
Nové technologie přinášejí nové výsledky. Diagnostika ME/CFS nejspíše povede přes testování některých vybraných cytokinů.

Zdroj:

Překlad pro ME/CFS.cz: RoTa

Dne 4. 8. 2017

Označeno s: ,
3 comments on “Cytokinový podpis spojený se závažností nemoci u pacientů s ME/CFS
 1. daniela hatinová napsal:

  Děkuji odborníkům, kteří dosáhli těchto výsledků. A redaktorům za pomoc lidem s CFIDS, za jejich web a trpělivou společenskou snahu vůči odborné i široké veřejnosti. Nevím však, proč v USA už dávno mají lidé s únavovým syndromem podporu, zatímco u nás tito lidé jsou považováni za simulanty, a to i s limity v osobním i pracovním životě.Jak mohou konkurovat v dnešní velmi výkonové a rychlé době na trhu práce? Kdo se tím bude zabývat? Proč byl mnoha takovým lidem zrušen i těm, kteří z malých sil, zápasili o důstojné živobytí, částečný zdravotní důchod před několika lety?

 2. Martin Kuška napsal:

  Díky za tuto studii!
  Prosím, uvádí se někde k tomu i informace, jakou formou byl zánět odhalen?
  Co scintigrafie galiem?

  Děkuji, Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*